Stomatologia: eksperci kontra absurdy systemu
Debaty o przyszłości zawodu, gorzkie diagnozy stanu systemu ochrony zdrowia, ostrzeżenia przed groźnymi zmianami legislacyjnymi i solidna dawka specjalistycznej wiedzy – IX Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne pokazały, że środowisko lekarzy dentystów nie tylko nie unika trudnych tematów, ale też głośno mówi o potrzebie reform.

Ponad pół tysiąca uczestników, 30 wybitnych wykładowców, gorące debaty eksperckie i wyjazdowe posiedzenie Komisji Stomatologicznej NRL – tak w skrócie można podsumować IX Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne, które odbyły się w dniach 6-8 czerwca w Serocku.
Wydarzenie zorganizowane przez Okręgową Radę Lekarską w Warszawie stało się przestrzenią nie tylko do zdobywania wiedzy, lecz także do otwartej rozmowy o palących problemach środowiska. – To największa samorządowa konferencja stomatologiczna w Polsce – podkreślał Dariusz Paluszek, wiceprezes ORL w Warszawie. – Lista wykładowców to prawdziwa śmietanka naukowa. Każde nazwisko to osobna historia sukcesu.
Wiceprezes NRL Paweł Barucha dziękował za zaproszenie i możliwość zorganizowania w Serocku wyjazdowego posiedzenia Komisji Stomatologicznej. – Ta konferencja daje unikalną możliwość zdobycia wiedzy ze wszystkich dziedzin stomatologii. Warto tu być – zaznaczył.
Od najmłodszych pacjentów po seniorów
Pierwszy dzień rozpoczął się sesją poświęconą stomatologii dziecięcej. Prof. Dorota Olczak-Kowalczyk mówiła o wpływie zdrowia jamy ustnej na ogólny stan pacjenta, a dr Zygmunt Stopa oraz prof. Ewa Czochrowska poruszali kwestie chirurgii dziecięcej i przeciwwskazań ortodontycznych w chorobach ogólnoustrojowych. Równolegle odbywał się kurs radiologiczny pod kierunkiem prof. Kazimierza Szopińskiego, kierownika Zakładu Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Potem przyszła pora na stomatologię geriatryczną. Prof. Agnieszka Mielczarek z Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podjęła temat „medykalizacji starości” w kontekście opieki stomatologicznej. Dzień zamknęła XXXIX konferencja protetyczna z udziałem autorytetów, takich jak prof. Jolanta Kostrzewa-Janicka czy prof. Edward Kijak.
Dyskusje i wiele emocji
Szczególne poruszenie wywołała debata pt. „Studia, staż, specjalizacja – kształcenie w stomatologii a perspektywy rozwoju zawodowego lekarzy dentystów”. Eksperci mówili wprost o zapaści systemu: braku miejsc specjalizacyjnych, niskich nakładach na stomatologię, zagrożeniu ze strony korporacji i ignorowaniu głosu samorządu przez resort zdrowia. – Dajemy Ministerstwu Zdrowia gotowe rozwiązania, ale często mamy wrażenie, że nasi rozmówcy w ogóle nie rozumieją systemu – mówił Paweł Barucha.
Zachodnich gości, jak prof. Rafała Olszewskiego z Université catholique de Louvain, zdziwił poziom problemów w Polsce. – W Belgii najlepsi lekarze zostają na uczelni. Są tam symbolem prestiżu i gwarantem jakości – podkreślał. Zachwalał system szkolenia uczeń-mistrz: – Rolą mistrza jest nie tylko wykształcić nowego specjalistę, ale także uczyć empatii, wpoić, że na pacjenta nigdy nie wolno podnieść głosu.
Drugi dzień: od technologii po legislację
Kolejny dzień wypełniły wykłady z ortodoncji, implantologii i protetyki, ale nie zabrakło tematów dotyczących nowoczesnych materiałów czy digitalizacji dokumentacji medycznej. Kulminacją było jednak wyjazdowe posiedzenie Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej i dyskusja nad rozporządzeniem ministra zdrowia z 14 maja 2025 r., które pozwala higienistkom i asystentkom stomatologicznym na wykonywanie szeregu czynności bez nadzoru lekarza.
– To jawne zagrożenie dla pacjentów i deprecjonowanie naszego zawodu – mówili członkowie Komisji. – To rozporządzenie jest początkiem zrównania lekarza dentysty z higienistkami… Nie możemy się zgodzić, aby higienistki czy technicy stomatologii mogli pracować bez nadzoru lekarza… – grzmieli członkowie Komisji.
Ustalono wspólne działania: od wystąpień do parlamentarzystów po rezygnację izb lekarskich ze szkoleń dla higienistek. Członkowie Komisji wykorzystali obecność na posiedzeniu przedstawicieli NFZ, zasypując ich pytaniami w sprawie finansowania i rozliczania protez o charakterze overdenture. Procedura ta znalazła się w nowym koszyku świadczeń gwarantowanych.
Artur Pedryc
Źródło: „Gazeta Lekarska” nr 7-8/2025