Stomatologia: nadzieja na skuteczną profilaktykę
Katastrofalny stan uzębienia polskich dzieci wymaga rzeczywistego powrotu do medycyny szkolnej – pisze wiceprezes NRL Paweł Barucha w felietonie na łamach „Gazety Lekarskiej”.
Po tygodniach wyczekiwania poznaliśmy nową wiceminister zdrowia odpowiedzialną za stomatologię. Podczas styczniowego posiedzenia ministerialnej Rady ds. Rozwoju Stomatologii prof. Urszula Demkow pytała jej członków o najważniejsze problemy lekarzy dentystów i ich pacjentów.
Szczególnie bliskie są jej kwestie związane z kształceniem przed- i podyplomowym oraz poprawa warunków pracy całej kadry dydaktycznej uczelni medycznych. Pani Minister chce godnego wynagrodzenia, tak aby zagwarantować wysoki poziom nauczania przyszłych lekarzy dentystów i wykształcić więcej specjalistów w dziedzinach stomatologicznych.
Prof. Demkow była zaskoczona wysokością wynagrodzeń asystentów uczących przyszłych lekarzy, podobnie jak faktem, że pieniądze, które docierają do uczelni z przeznaczeniem na wynagrodzenia dla kadry dydaktycznej, rozdzielane są po równo na medyków i pozostałe zawody medyczne. Powstanie grupa robocza do wypracowania skutecznego rozwiązania problemu.
Rada ds. Rozwoju Stomatologii otrzymała również zapewnienie, że Pani Minister zrobi wszystko, co w jej mocy, by przywrócić programy profilaktyczne dla dzieci. Katastrofalny stan uzębienia polskich dzieci wymaga rzeczywistego powrotu do medycyny szkolnej. Konieczna jest profilaktyka i regularna kontrola stanu uzębienia dzieci i młodzieży szkolnej.
Prof. Demkow zapewniła nas, że programy profilaktyczne zostaną stworzone od nowa tak, by jak najskuteczniej dotrzeć do polskich uczniów i ich rodziców. Obejmą one nie tylko kontrole, ale także naukę i skuteczną profilaktykę.
Problemy polskich lekarzy dentystów narastały od wielu lat. Nowe otwarcie w Ministerstwie Zdrowia daje nadzieję na wprowadzenie zmian, które pozwolą polskiej stomatologii nie tylko przetrwać, ale i się rozwijać.
Paweł Barucha, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej