3 grudnia 2024

Stomatologia. Pacjenci mogą cierpieć w wyniku błędów okluzyjnych

Tematem, który wzbudza kontrowersje wśród lekarzy dentystów, jest okluzja. A to dlatego, że nie wypracowano dotąd jednoznacznych poglądów, w jaki sposób wpływa ona na funkcjonowanie układu stomatognatycznego i jaka jest relacja pomiędzy poszczególnymi elementami tego układu – pisze Lucyna Krysiak.

Fot. pixabay.com

Oczy lekarzy dentystów były zwrócone w dniach 19-21 września 2024 r. na Białystok i odbywający się tam 47. Kongres Europejskiego Towarzystwa Protetycznego. Kongres współorganizowały Sekcja Protetyki Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Naczelna Izba Lekarska oraz prof. Teresa Sierpińska, prezydent Europejskiego Towarzystwa Protetycznego (EPA). To dzięki jej staraniom Polska stała się gospodarzem tego wydarzenia.

W tle dokonania naukowe

Europejskie Towarzystwo Protetyczne przyznaje organizację kongresu na wniosek towarzystwa naukowego reprezentującego dany kraj, w tym wypadku Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Aplikujący musi wykazać się osiągnięciami naukowymi i warunkami do przeprowadzenia tego prestiżowego przedsięwzięcia.

Przywilejem gospodarza jest możliwość zaprezentowania dokonań naukowych towarzystwa oraz uczelni. Dlatego o ten przywilej ubiega się wiele krajów. Poprzednie kongresy odbywały się m.in. w Madrycie, Amsterdamie, Atenach, Sienie, Wilnie. W Polsce kongres EPA ostatnio odbył się w 2005 r. w Poznaniu. Europejskie Towarzystwo Protetyczna (EPA) powołano w 1976 r. w Wielkiej Brytanii, a wśród założycieli byli nieżyjący już profesorowie: Eugeniusz Spiechowicz i Włodzmierz Józefowicz, nestorzy polskiej stomatologii.

– To duże wydarzenie dla nauki. Będąc gospodarzem kongresu, polscy lekarze dentyści mogli przedstawić swój dorobek na forum światowym, co – mam nadzieję – zaowocuje współpracą na polu badań naukowych i zaproszeniami naszych naukowców do realizacji nowych projektów w obszarze funkcji narządu żucia – podkreśla prof. Teresa Sierpińska. Prof. Sierpińska jest kierownikiem Zakładu Protetyki Stomatologicznej UM w Białymstoku, dlatego też dokonania adeptów nauki tej uczelni szczególnie leżą jej na sercu.

W kongresie uczestniczyło 560 osób, w tym 220 z zagranicy. Program obejmował 31 wykładów plenarnych, wygłoszonych w dwóch równoległych sesjach, i 35 krótkich wystąpień konferencyjnych, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i wywołały gorące dyskusje między naukowcami z 42 krajów świata. EPA przyznaje podczas swoich kongresów nagrody w postaci diamentów w kategoriach: „EPA Best Poster Presentation” oraz „EPA Best Oral Presentation”. Wygrała reprezentacja z Finlandii z uniwersytetu w Turku.

Wokół okluzji

Wykłady dotyczyły najnowszych trendów i nowoczesnych technologii protetycznych, m.in. implantologii, rekonstrukcji protetycznych, cyfrowych technik diagnostycznych oraz innowacyjnych materiałów stosowanych w protetyce stomatologicznej. Tematy te krążyły jednak wokół okluzji, która wciąż wzbudza kontrowersje wśród lekarzy. A to dlatego, że nie wypracowano dotąd jednoznacznych poglądów, w jaki sposób wpływa ona na funkcjonowanie układu stomatognatycznego i jaka jest relacja pomiędzy poszczególnymi elementami tego układu.

– Z praktyki wiadomo, że w wyniku błędów okluzyjnych pacjenci mogą cierpieć z powodu wielu zaburzeń czynnościowych układu ruchowego narządu żucia, dlatego postanowiliśmy podczas kongresu przedstawić temat w szerszym ujęciu, począwszy od diagnostyki, poprzez możliwości zastosowania nowoczesnych materiałów, technologii, zwłaszcza jeśli chodzi o wirtualną artykulację, skończywszy na rekonstrukcji warunków zwarciowo-artykulacyjnych – tłumaczy prof. Teresa Sierpińska.

Wsparcie samorządu lekarskiego

Zawód lekarza i lekarza dentysty powinien być uprawiany w oparciu o fakty naukowe (evidence-based medicine, evidence-based dentistry) i kongres był tego przykładem. W jego organizację zaangażował się więc samorząd lekarski, który jest orędownikiem tego kierunku działania. Uczestniczący w kongresie lek. med. Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, w swoim wystąpieniu mówił o wspólnej drodze lekarzy i lekarzy dentystów, a także o wartościach, jakie niesie ze sobą ten mariaż.

– Kongres Europejskiego Towarzystwa Protetycznego ze względu na wysoki poziom naukowy odbił się szerokim echem w Europie. Zauważono także i komentowano pozytywnie fakt, że w Polsce tworzymy wspólny samorząd, że się uzupełniamy oraz wspieramy, co w krajach UE jest ewenementem – powiedział Paweł Barucha, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej i przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL. Dodał, że medycyna wciąż się zmienia, rozwija i samorząd sekunduje tym zmianom, mając na uwadze poziom kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów.

Anna Lella, członek zarządu World Dental Federation FDI i członek zarządu Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, zwróciła uwagę, że wybór okluzji jako tematu wiodącego był trafiony, ponieważ dotyczy nie tylko protetyki, ale jest tak samo ważny dla ortodontów czy periodontologów, a nawet lekarzy ogólnie praktykujących. – Ten interdyscyplinarny charakter kongresu wzbudził zainteresowanie szerokiej rzeszy lekarzy, co przełożyło się na frekwencję i sukces merytoryczny – podsumowała Anna Lella.

Lucyna Krysiak