27 lipca 2024

Strefa Gazy: ataki na placówki opieki zdrowotnej

Od 7 października 2023 r. do połowy maja 2024 r. w Strefie Gazy w wyniku ataków na infrastrukturę związaną z ochroną zdrowia uległo uszkodzeniu ponad 100 obiektów opieki zdrowotnej i tyle samo karetek pogotowia ratunkowego – informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Fot. pixabay.com

Nie działa 21 szpitali, a 15 funkcjonuje częściowo. Dodatkowo nie działa 65 proc. placówek podstawowej opieki zdrowotnej.

System jest wspomagany kilkoma szpitalami polowymi i punktami opieki medycznej prowadzonymi przez organizacje humanitarne. Jak podaje Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (UN Office for the Coordination of Humanitarian Affairs – OCHA) za Ministerstwem Zdrowia Strefy Gazy, już niemal 500 pracowników ochrony zdrowia straciło życie.

Według szacunków Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy do 18 maja w konflikcie zginęło około 35,5 tys. Palestyńczyków, w tym co najmniej 7,7 tys. dzieci i 1,9 tys. osób starszych. Niemal 80 tys. osób zostało rannych, a kolejnych 10 tys. uznaje się za zaginionych pod gruzami. ONZ szacuje, że 1,7 mln mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy i szukać schronienia.

Ludzie żyją w skrajnie trudnych warunkach. Zgodnie z prognozą IPC (Integrated Food Security Phase Classification, Zintegrowanej Klasyfikacji Bezpieczeństwa Żywnościowego) do 15 lipca ponad milion osób przebywających w Strefie Gazy będzie dotkniętych katastrofalnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego.

Źródło: WHO / OCHA / MSF / IPC / UN