10 października 2024

Studenci SUM mają wirtualnego wykładowcę

W górach, na plaży, w autobusie czy na spacerze – dzięki nowej aplikacji stworzonej przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach studenci uczelni mogą przygotowywać się do egzaminów mając do dyspozycji tylko smartfon.

Dzięki aplikacji stworzonej przez SUM w Katowicach studenci mogą przygotowywać się do egzaminów mając do dyspozycji tylko smartfon

– Młodzi ludzie nie znają życia bez komputerów, internetu i telefonów komórkowych. To nowe narzędzia skutecznego dotarcia do tej licznej grupy potencjalnych odbiorców usług edukacyjnych – tłumaczy pomysł stworzenia aplikacji rektor SUM prof. dr hab. Przemysław Jałowiecki. – Żeby z niej korzystać nie trzeba być studentem SUM. Jako uniwersytet chcemy dzielić się naszą wiedzą i zachęcić młodzież do samodzielnego rozwijania pasji w obszarze przedmiotów okołomedycznych – dodaje rektor.

Aplikacja MedicLearn jest dostępna w Google Play. Wystarczy ją pobrać i zainstalować, a otrzyma się dostęp do tysięcy pytań. Obecnie zawiera bazę 5680 pytań (wciąż przybywają kolejne) z ponad 60 przedmiotów, takich jak anatomia, alergologia, ortodoncja, radiologia, fizjologia czy biochemia, Każdy użytkownik sam może decydować jak często chce być pytany i z jak wielu przedmiotów. Postępy w nauce można śledzić na bieżąco sprawdzając statystyki.

– Aplikacja to taki wirtualny wykładowca. Wyobraźmy sobie, że niezależnie od tego, gdzie jesteśmy i co robimy, stoi obok nas i co jakiś czas odpytuje nas z przedmiotu, do zdawania którego się przygotowujemy. Pyta nas co godzinę, co dwie… Pyta nas tak często, jak tylko się z nim na to umówimy – tłumaczy Marcin Chabior, kierownik Centrum Informatyki i Informatyzacji SUM.

Kolejną nowością przygotowaną z myślą o studentach SUM są testy elektroniczne. Wszystko w przejrzystej formie, wygodnie i bezpiecznie. Każdy student może zalogować się do systemu egzaminacyjnego za pomocą danych z uczelnianej poczty elektronicznej. Jeżeli wykładowca przygotował egzamin bądź kolokwium w Systemie Obsługi Testów i Egzaminów, wówczas student z łatwością znajdzie go na liście dostępnych i przystąpi do zaliczenia. Gdzie? W dowolnej pracowni komputerowej SUM lub przy wykorzystaniu uczelnianych tabletów.

A co z czasem oczekiwania na sprawdzenie testu egzaminacyjnego? – No cóż, tutaj zostało jeszcze co nieco do zrobienia. Obecnie system każe studentowi czekać na wynik ok. dwóch sekund ale postaramy się wprowadzić niezbędne modyfikacje by skrócić ten czas do sekundy – żartuje Rafał Wachelka, który odpowiada za wdrożenie mobilnych rozwiązań w SUM.