Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej w pigułce
Przypadający 20 marca Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to bezdyskusyjnie najważniejsze święto stomatologiczne w kalendarzu. Co warto wiedzieć o tegorocznych obchodach?
Idea Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (w skrócie ŚDZJU) zrodziła się w 2008 roku. Inicjatorem wydarzenia jest Światowa Federacja Dentystyczna FDI.
W ujęciu globalnym mówimy o World Oral Health Day (w skrócie WOHD). Każdego roku FDI stara się podejmować inny temat, ale wiodącym przekazem jest znaczenie zdrowia jamy ustnej dla całego organizmu, o czym więcej można przeczytać na stronie www.worldoralhealthday.org.
Polskie Towarzystwo Stomatologiczne od 2018 roku jest organizatorem kampanii „Polska mówi #aaa!” (szczegóły są dostępne na stronie www.polskamowiaaa.pl), wspierającej obchody ŚDZJU. W poprzednich latach istotnym propagatorem obchodów była Naczelna Izba Lekarska, obecnie jeden z naszych partnerów. Głównym celem PTS jest promocja ŚDZJU oraz inspirowanie różnych środowisk do podejmowania w tym dniu inicjatyw o charakterze profilaktycznym lub edukacyjnym.
„Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej. Świadomy pacjent, świadomy lekarz” – to główne hasło tegorocznych obchodów. W tym roku koncentrujemy się na najważniejszych korelacjach pomiędzy stanem uzębienia a występowaniem i leczeniem chorób przewlekłych. Innymi słowy będziemy wyjaśniać pacjentom oraz ich lekarzom, jaki wpływ ma kondycja zębów na występowanie, przebieg czy rozwój takich chorób jak: cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, zaburzenia poznawcze etc.
Kondycja jamy ustnej ma kluczowe, lecz niestety często nieuświadomione lub pomijane znaczenie, dla zdrowia całego organizmu. Zły stan zębów lub/i dziąseł może mieć istotny wpływ na powstanie chorób ogólnoustrojowych i to często niezależnie od innych czynników ryzyka. Może również przyspieszać powstanie problemów ze zdrowiem lub mieć wpływ na cięższy przebieg choroby, powikłania czy też mniejszą efektywność terapii.
W 2019 roku PTS, za pomocą specjalnej uchwały, ustanowiło marzec Miesiącem Zdrowia Jamy Ustnej. W ten sposób zamiast jednego dnia święta, jest ich 31. Organizatorzy przypominają również, że 5 marca obchodzony jest Światowy Dzień Dentysty.
Jeden z kluczowych elementów corocznych obchodów stanowi mapa inicjatyw. Na mapę można samodzielnie zgłaszać inicjatywy podejmowanie w ramach #ŚDZJU. Swoje pomysły dodają gabinety dentystyczne, przedszkola, szkoły oraz różne instytucje. Ważnym ogniwem obchodów – dostępnym na mapie – jest baza bezpłatnych przeglądów dentystycznych.
„Gazeta Lekarska” jest partnerem medialnym Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej i kampanii „Polska mówi #aaa!”.