Sycylia jest kobietą
Dorastający na wyspie dziennikarz przez lata obserwował życie na Sycylii – wyspie o wyjątkowej historii i wyjątkowych mieszkańcach.
Gaetano Savatteri w swoim reportażu pokazuje kobiety, przedstawia ich zapomniane historie, z zaangażowaniem opisuje ich siłę. To one, żyjąc w różnych czasach, tworzą historię wyspy. W „Sycylijkach” autor wplata też własne refleksje oraz doświadczenia z życia wśród lokalnej społeczności.
Pokazuje wielowymiarowe życie kobiet na wyspie i to, jak kształtowały się ich indywidualne charaktery. Pozwala czytelnikowi zgłębić ich emocje, myśli i motywacje. Zamiast być tłem dla działań mężczyzn, kobiety stają się głównymi bohaterkami. Biografie, które przybliża nam Savatteri, to historie prawdziwych kobiet, ale też fikcyjnych mieszkanek Sycylii. Dziennikarz pozwala nam poznać różne wyjątkowe historie.
Bohaterkami są między innymi: „octowa staruszka”, czyli sprytna trucicielka mężów, patronka Palermo św. Rozalia. Poznajemy również historię pierwszej policjantki zabitej przez mafię – Emanueli Loi, ale też losy różnych sióstr, żon, kochanek, wiedźm i dłużniczek, kobiet niesprawiedliwe pominiętych przez historię.
Co ciekawe, Savatteri doskonale oddaje klimat Sycylii – zarówno w jej idyllicznym, sielskim aspekcie, jak i tym tajemniczym, mrocznym, związanym z mafijną działalnością. Autor kieruje się własnymi spostrzeżeniami, przesłankami historycznymi oraz utworami napisanymi przed kobiety przez ostatnie dziesięciolecia.
Przełamując stereotypy, według których sycylijskie kobiety stoją w cieniu swoich mężów i ojców, autor w dziewięciu rozdziałach ciekawie przedstawia ich niezależność. Wprowadza także czytelnika w głębsze rozważania na temat sycylijskiej tożsamości. „Sycylijki” to lektura nie tylko dla fanów włoskich wakacji.
Agata Bryk
Gaetano Savatteri, „Sycylijki”, Wydawnictwo: Bo.wiem