11 grudnia 2024

Szczepienia przeciw grypie w sezonie 2021/22

Do aptek pojawiają się kolejne transze szczepionek przeciw grypie. W sumie w sezonie 2021/22 do Polski trafi 4-5 mln dawek – 1,36 mln będzie dostępne w aptekach, 760 tys. zostanie przekazane do zakładów opieki zdrowotnej, a pozostałe będą w dyspozycji Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Foto: pixabay.com

Poziom wyszczepienia przeciw grypie w polskim społeczeństwie od ostatnich pięciu sezonów systematycznie rośnie – w sezonie 2019/20 zaszczepionych było 4,12% rodaków, w kolejnym sezonie zaś już 6,03%. Jak będzie tym razem?

„Jeśli wszystkie szczepionki, które dotrą w tym roku do Polski zostaną wykorzystane, to zaszczepionych będzie już ponad 10% społeczeństwa. W ubiegłym roku na rynku dostępnych było tylko 2,3 mln szczepionek, zaś w tym sezonie dostępnych będzie pomiędzy 4 a 5 mln dawek – to ponad dwa razy więcej” – oceniają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Możliwe, że zwiększona podaż wpłynie na zwiększony popyt i Polacy będą szczepić się przeciw grypie chętniej niż w poprzednich sezonach. Jak wynika z danych Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, w sumie w listopadzie 300 tys. szczepionek przeciw grypie ma pojawić się w aptekach w całym kraju.

Kiedy się zaszczepić?

Jesień to najlepszy czas na zabezpieczenie organizmu – przyjęcie szczepionki w listopadzie, grudniu czy nawet w styczniu niesie ze sobą wymierne korzyści zdrowotne. Warto pamiętać, że pacjent nabywa odporność poszczepienną ciągu 2-3 tygodni od przyjęcia preparatu, a samo szczepienie chroni nie tylko przed zakażeniem wirusem grypy, ale również zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych powikłań.

 – Szczyt zachorowań na grypę przypada pomiędzy styczniem a marcem – najlepiej wykonać szczepienie przed tym okresem, zatem można zaszczepić się nawet w grudniu, a także na początku kolejnego roku, jeżeli tylko będą dostępne szczepionki. Ze względu na to, że objawy COVID-19 i grypy są do siebie bardzo zbliżone, z większym prawdopodobieństwem będzie można wykluczyć zachorowanie na grypę u pacjenta, który był zaszczepiony – mówi prof. dr hab. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Dla kogo bezpłatne szczepionki

W sezonie 2021/22 na bezpłatne szczepionki przeciw grypie dostępne w aptekach mogą liczyć seniorzy powyżej 75. roku życia oraz kobiety w ciąży. 50% refundacja przysługuje osobom w wieku 65-74 lata, osobom w wieku 18-64 lat cierpiącym na choroby współistniejące (np. astmę, niewydolność układu krążenia, cukrzycę czy nowotwory).

Dodatkowo od listopada br. z 50% refundacji mogą skorzystać także dzieci od 6 miesiąca do 18 roku życia. Najmłodsi mają do dyspozycji szczepionki w formie donosowej i domięśniowej, zaś dla pozostałych grup będą dostępne szczepionki domięśniowe. Grupy nieobjęte refundacją również mogą skorzystać ze szczepień przeciw grypie, z tym że w pełnej odpłatności.

Osoby uprawnione do bezpłatnych szczepień przeciw grypie nie potrzebują skierowania na szczepienie od lekarza. Wystarczy, pacjenci objęci refundacją zgłoszą się do jednego z punktów szczepień i zarezerwują termin iniekcji. Pacjent powinien pamiętać o wypełnieniu oświadczenia , po czym porozmawiać z lekarzem kwalifikującym do szczepienia. Na szczepienie osoba powinna zgłosić się zdrowa, bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki.

Eksperci rekomendują, że szczepienia przeciw grypie można dokonać jednocześnie wraz ze szczepieniem przeciw COVID-19 . Mapa punktów, w których można wykonać bezpłatne szczepienie: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype.

Obecnie trwają prace legislacyjne nad rozszerzeniem kwalifikacji farmaceutów, którzy mogliby wykonywać w aptekach szczepienia już nie tylko przeciw COVID-19, ale również przeciw grypie, a także kwalifikować dorosłych do szczepień.