27 kwietnia 2024

Szczepienia są bardzo ważne dla seniorów

System nie ułatwia pacjentom dostępu do szczepień, a kwestie formalne nie zawsze są jasne dla placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) – wskazują eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych (OPZCI).

Prof. Adam Antczak. Fot. OPZCI

Ponad połowa szczepień sezonowych w Polsce wykonywana jest we wrześniu, ale dopiero za kilka dni, 1 października 2023 r., wejdzie w życie nowelizacja ustawy refundacyjnej w części dotyczącej szczepień.

– W praktyce to oznacza, że nowe regulacje zaczną obowiązywać od 1 listopada 2023 r., co może oznaczać opóźnienie szczepień lub ich zaniechanie przez część pacjentów – mówi prof. Adam Antczak, przewodniczący OPZCI. Dodaje, że to może być kolejny „stracony sezon” pod kątem wyszczepialności w naszym kraju.

– Od kilku lat rekomendujemy jednoczasowe szczepienie przeciw grypie i COVID-19, jednak we wrześniu 2023 r. pacjenci nie mieli możliwości zaszczepienia się przeciw koronawirusowi w aptekach. Pozostają szczepienia w placówkach w POZ na podstawie e-skierowania – mówi przewodniczący OPZCI.

To jednak nie oznacza, że w przyszłość spogląda bez optymizmu. Od 1 września 2023 r. dzieci poniżej 18. r.ż. i seniorzy w wieku 65+ mogą korzystać z bezpłatnych leków. – Cieszymy się, że na finalnej liście znalazły się szczepionki, które są najprostszym sposobem profilaktyki chorób zakaźnych – mówi prof. Adam Antczak.

Wpisanie szczepień na listę bezpłatnych leków dla seniorów stanowi dobry krok na drodze do realizacji idei dostępu do szczepień na każdym etapie życia. – Są one niezwykle istotne w zabezpieczeniu przed ciężkim przebiegiem i powikłaniami zakaźnych chorób układu oddechowego – podkreśla ekspert.

W czwartek 28 września 2023 r. w Warszawie odbyło się Vaccine Forum., w których udział wzięło kilkudziesięciu ekspertów z Polski i zagranicy. Więcej na temat konferencji piszemy tutaj: