Szczepionka na półpasiec zmniejsza ryzyko demencji? Zaskakujące wyniki badań
Z badania opublikowanego na łamach czasopisma „Nature” wynika, że zaszczepienie się przeciw półpaścowi zmniejsza ryzyko demencji, szczególnie u kobiet. W Polsce od 1 kwietnia szczepionka jest w pełni refundowana dla seniorów 65+ z chorobami współistniejącymi.

Badania dotyczące związku szczepień przeciwko półpaścowi i demencji pochodzą z Wielkiej Brytanii. Uczeni z Uniwersytetu Oksfordzkiego wykorzystali program profilaktycznych szczepień prowadzony w Walii od 2013 r.
Wyniki opublikowane w czasopiśmie naukowym „Nature” pokazują, że wprowadzenie szczepionki przeciwko półpaścowi u osób w wieku 80 lat, a także starszych, było prawdopodobnie przyczyną rzadszego diagnozowania demencji.
Przez siedem lat obserwowano dwie grupy osób w Walii. Jak się okazuje, dzięki szczepionce ryzyko demencji zmniejszyło się u kobiet o jedną piątą. U mężczyzn nie zaobserwowano takiej zależności. – Po raz pierwszy możemy powiedzieć, że szczepienie przeciwko półpaścowi redukuje ryzyko demencji – podkreślił główny autor badania prof. Pascal Geldsetzer z Uniwersytetu Stanforda.
Mniejsze ryzyko otępienia
Szczepionka przeciwko półpaścowi zmniejsza ryzyko demencji o 23-27 proc. bardziej niż inne preparaty przeciwko grypie, tężcowi, błonicy i krztuścowi. To nie pierwszy raz, gdy uczeni twierdzą, że szczepionki przeciwko półpaścowi mogą chronić przed demencją. Po wprowadzeniu preparatu Zostavax w USA w 2006 r., kilka badań także wskazywało na niższą częstotliwość występowania otępienia u osób zaszczepionych.
Jedna z teorii, która tłumaczy pozytywny wpływ szczepienia na uniknięcie demencji, dotyczy zmniejszenia stanu zapalnego w centralnym układzie nerwowym, co zapobiega reaktywacji wirusa wywołującego półpasiec. Inna z kolei sugeruje, że szczepionki wywołują szersze zmiany w układzie odpornościowym, przynosząc efekt ochronny.
Półpasiec: co to za choroba?
Półpasiec jest chorobą zakaźną wynikającą z reaktywacji wirusa VZV, wirusa ospy wietrznej i półpaśca. Jej objawami jest ból lub swędzenie, który doskwiera w konkretnym obszarze ciała. Później pojawia się na nim wysypka. Piekący lub kłujący ból może trwać bez przerwy lub tylko chwilowo. Takie objawy manifestują się zazwyczaj kilka dni, a później pojawiają się wykwity skórne na tułowiu, które obejmują zwykle połowę ciała. Mogą pojawić się także na głowie, karku, szyi lub rękach.
Choroba trwa zwykle 2-4 tygodni. Na początku kwietnia resort zdrowia poinformował, że szczepionka przeciw półpaścowi będzie dostępna z 50-proc. odpłatnością dla pacjentów w wieku 18+, którzy mają zwiększone ryzyko zachorowania. Z kolei bezpłatnie będą mogli z niej skorzystać seniorzy w wieku 65+ z chorobami współistniejącymi. Więcej na ten temat pisaliśmy w związku z wejściem w życie zmian na liście refundacyjnej: