22 listopada 2024

Szkoły zamknięte na dwa tygodnie, to już pewne. Co dalej?

– Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych od 16 do 25 marca. Już od jutra te placówki będą niedostępne dla procesu edukacyjnego – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Foto: Adam Guz / KPRM

W czwartek i piątek szkoły zapewnią opiekę, ale nie będzie w nich lekcji. 

– Jest dla nas jasne, że koronawirus i epidemia może stać się bardzo groźna – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Do opanowania tej sytuacji potrzebne są zdeterminowane działania – dodał szef rządu.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że zapadła decyzja o zamknięciu żłobków i klubów dziecięcych, a minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przekazał, że od czwartku zostanie zawieszona działalność instytucji kultury (np. teatrów, muzeów i  kin).

W szkołach wyższych zostaną zawieszone zajęcia edukacyjne (dotyczy to także uczelni  medycznych), choć – jak mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin – mają być prowadzone badania naukowe, a administracja będzie pracować. Minister Jarosław Gowin podkreślił, że „już tydzień temu zostało wydane zalecenie władzom uczelni, aby zawiesić współpracę międzynarodową, zwłaszcza wymianę studentów i udział polskich naukowców w konferencjach zagranicznych”.

Agencja Badań Medycznych, w porozumieniu z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, przygotowała projekt własny w zakresie opracowania szczepionki na koronawirusa (wirusa SARS-CoV-2). Celem projektu jest włączenie polskich ośrodków naukowych do ogólnoświatowych badań nad skuteczną szczepionką na koronawirusa, powodującego zakaźną chorobę Covid-19. ABM podjęła już rozmowy m.in. ze stroną amerykańską, w tym National Institutes of Health i dyrektorem Instytutu Chorób Zakaźnych w Waszyngtonie dr. Anthony’m S. Fauci, agendami Komisji Europejskiej i Uniwersytetami Medycznymi w Europie, a także ambasadą Chin.

W Polsce pacjent „zero” został zidentyfikowany w środę 4 marca. Obecnie (stan na przedpołudnie 11 marca) służby epidemiologiczne informują o 25 przypadkach zakażeń wykrytych u pacjentów. –  Powinniśmy się wystrzegać dużych skupisk ludzkich – apeluje premier, dodając, że najlepszym wyjściem dla dzieci jest niewychodzenie z domu, bo mogą w bardzo łatwy sposób mogą zarażać innych, np. swoich dziadków. Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.