Szpitale onkologiczne mogą bankrutować?
Stanowisko Nr 60/14/P-VII Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 21 listopada 2014 r. w sprawie projektu zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: leczenie szpitalne.
Foto: Marta Jakubiak
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po rozpatrzeniu projektu zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: leczenie szpitalne, przekazanego przy piśmie pana Tadeusza Jędrzejczyka, Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, z dnia 4 listopada 2014 r., zgłasza następujące uwagi do załącznika 4 projektowanego zarządzenia:
1) wycena osobodnia hospitalizacji chorego w trakcie napromieniania na 3 punkty (156 PLN) jest drastycznie niska i nie pokrywa realnych potrzeb w zakresie leczenia wspomagającego chorych otrzymujących agresywne leczenie (żywienie, pielęgnacja odczynów, leczenie wspomagające w trakcie RT-CHT); w przypadku oddziałów rejonowych, gdzie większość chorych wymaga hospitalizacji w trakcie leczenia, doprowadzi to szpitale onkologiczne do bankructwa. Należy utrzymać płatność na dotychczasowym poziomie (ok. 400 PLN).
2) płatność za hospitalizację z powodu działań niepożądanych IV stopnia radioterapii w wysokości 4 punktów (ok. 200 PLN) jest zdecydowanie za niska. Powikłanie IV stopnia to jest powikłanie zagrażające życiu; występuje rzadko, ale wymaga tak intensywnego leczenia, że 200 PLN jest zdecydowanie za niską kwotą. Należy w tych przypadkach zwracać indywidualnie koszty leczenia według poniesionych przez oddział wydatków.