Sztuka spotkania. Plener Malujących Lekarzy
Twórczość, rozmowa, cisza i światło – tak można by streścić atmosferę XXIV Ogólnopolskiego Pleneru Malujących Lekarzy, który odbył się w maju w podwarszawskich Urlach. To wydarzenie wyjątkowe nie tylko dla lekarzy artystów, ale i dla lokalnej społeczności, która coraz chętniej dołącza do wspólnego święta sztuki.

W dniach 19-29 maja 2025 r. w malowniczych Urlach nad Liwcem odbył się XXIV Ogólnopolski Plener Malujących Lekarzy. Gospodarzem wydarzenia był Ośrodek Wypoczynkowy Caritas kierowany przez dyrektora Włodzimierza Wieczorka.
Plener zgromadził 20 lekarzy artystów z całej Polski. Uczestników połączyła nie tylko pasja do malarstwa, ale i wyjątkowa atmosfera – sprzyjająca twórczemu skupieniu, inspirującym rozmowom i integracji środowiska. Pogoda dopisała, a plenery w naturze przyniosły wiele wartościowych prac.
Na szczególne wyróżnienie zasłużyły ikony pisane w tradycji bizantyjskiej autorstwa Joli Silskiej-Hałupki i jej męża. Mieczysław Chruściel zachwycił kunsztem portretowym, natomiast Jacek Cieżkowicz poruszył widzów malarstwem psychodelicznym, które skłaniało do refleksji.
W ramach wydarzenia odbył się również III Ogólnopolski Plener Malarski „Urlańskie Klimaty”, zorganizowany przez Teresę Urbanowską z udziałem Danuty Rasińskiej i Gabrieli Czarneckiej. Program wzbogaciły warsztaty artystyczne: malowanie na porcelanie, wycinanka ludowa oraz dwudniowe zajęcia z akwareli prowadzone z wykorzystaniem materiałów Pracowni Artystycznych Wyzwań.
Te ostatnie cieszyły się szczególnym zainteresowaniem – pozwalały uczestnikom spróbować sił w nowych technikach i rozwijać artystyczny warsztat. Z cenną inicjatywą wystąpiła również dyrekcja Gminnego Ośrodka Kultury w Jadowie, zapraszając uczestników pleneru na warsztaty tworzenia kwiatów z materiałów artystycznych. Zajęcia poprowadziły dyrektor GOK, Magdalena Donoch, oraz instruktorka Diana.
Kulminacją wydarzenia były dwie wystawy poplenerowe:
- plenerowa prezentacja prac w zabytkowym pałacu w Chrzęsnem,
- wernisaż w Jadowie z udziałem lokalnych władz i społeczności.
Podczas wernisażu zaprezentowano 170 prac wykonanych w różnych technikach – od oleju i akrylu po pastele, gwasze, akwarele i rysunek. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. burmistrz Jadowa Rafał Rozpara oraz dyrektor GOK Magdalena Donoch, którzy podkreślali wagę współpracy artystycznej i docenili poziom prezentowanych dzieł.
Tegoroczny plener potwierdził, że Urle to miejsce szczególne – sprzyjające sztuce, refleksji i budowaniu wspólnoty. Dzięki zaangażowaniu organizatorów i uczestników powstała przestrzeń, w której sztuka lekarska i malarska mogły spotkać się na równych prawach.
Włodzimierz Cerański
Źródło: „Gazeta Lekarska” nr 7-8/2025