10 grudnia 2024

To nie łóżka leczą, to leczy personel

– Dziękuję wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym i diagnostom laboratoryjnym, którzy poświęcają się walce z koronawirusem – mówił podczas poniedziałkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielskie. Padło wiele obietnic.

Adam Niedzielski, minister zdrowia, podczas konferencji prasowej 19 października 2020. Foto: Twitter MZ

Szef resortu zdrowia zapowiedział m.in. zmianę warunków kwarantannowania oraz dodatki dla medyków, tworzenie szpitali tymczasowych, a także włączenie do walki z koronawirusem szpitali prywatnych. – Musimy się liczyć też ze scenariuszami najgorszymi, które będą się realizowały w postaci 15 tys. czy 20 tys. nowych przypadków dziennie jeszcze w tym tygodniu. Z tego miejsca apeluję do wszystkich o bardzo poważne traktowanie wszystkich obostrzeń – mówił minister Adam Niedzielski.

Jakie ważna słowa padły podczas poniedziałkowego wystąpienia? Cytując ministra, podsumowujemy.

  • Narzędzia, które pomogą nam w walce z #COVID19, to chociażby dostępna infrastruktura ok. 15 tys. łóżek. Pojawiały się sygnały, że mają charakter papierowy. Przeprowadziliśmy kontrole, czy są rzeczywiste i jest to liczba po weryfikacji.
  • Mamy zajętych ok. 8 tys. łóżek. To wskaźnik ogólnopolski i może różnić się w poszczególnych regionach. Wskaźniki zajętości mogą być tam większe i mogą pojawiać się sytuacje, że karetka musi jeździć od jednego szpitala do drugiego.
  • Pracowaliśmy również nad kwestią przekształcenia części szpitali powiatowych na szpitale zajmujące się #COVID19. W weekend trwały ustalenia @NFZ_Centrala i wojewodów, którzy w regionach dokonywali przeglądów szpitali powiatowych.
  • Mamy do czynienia z profilowaniem szpitali regionalnych na te, które mają wypełniać funkcje covidowe. W wyniku takiego przekształcenia powiększymy infrastrukturę o 10 tys. łóżek. Dedykujemy personel szpitalny zagadnieniom covidowym.
  • Przyjrzeliśmy się szpitalom wojewódzkim. Nie ma mowy o przekształceniu w całości tych szpitali. Chcemy zaproponować przekształcenie oddziałów internistycznych w całości lub w znaczącym procencie na potrzeby covidowe.
  • Będziemy dzięki tym działaniom mieli ok. 3 tys. dodatkowych łóżek wraz z personelem. Będziemy mieli do czynienia z podwojeniem bazy łóżek.
  • Doszliśmy do porozumienia, że prywatne lecznictwo musi się włączyć w walkę z #COVID19. Jest deklaracja współpracy w walce z koronawirusem. Do środy wypracujemy listę szpitali prywatnych, które będą miały obowiązek utworzenia covidowych łóżek.
  • Mamy 3 strumienie prac – szpitale powiatowe, wojewódzkie i prywatne. Mam nadzieję, że pozwoli to w perspektywie tygodnia na podwojenie bazy łóżkowej. Przygotowujemy się na wszystkie możliwe scenariusze, jak np. 15-20 tys. nowych zakażeń.
  • Wzrost zachorowań nadal jest dynamiczny. Jeżeli w tym tempie będzie się zwiększała liczba zachorowań – w przyszły tydzień możemy wejść z liczbą 15-20 tys. zakażeń dziennie. Proszę o bardzo poważne traktowanie obostrzeń.
  • Noszenie maseczek to wymóg podstawowy. Kto ich nie nosi, generuje ryzyko dla siebie i innych, i jest to naruszenie sfery bezpieczeństwa drugiego człowieka. To samo dotyczy innych obostrzeń. W weekend mieliśmy przykłady próby obejścia obostrzeń.
  • Polecam przyglądanie się i monitorowanie liczby dziennych zachorowań. To kwestia odpowiedzenia sobie samemu, czy gdy nie nosimy maseczki, to zachowujemy się fair.
  • Premier Morawiecki wydał polecenie przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim. Mamy tu zaangażowanie wszystkich ministerstw.
  • Budowa szpitali tymczasowych obciąży struktury MON i MSWiA. Minister Dworczyk jest bezpośrednio zaangażowany w przygotowanie tych projektów.
  • To nie łóżka leczą, to leczy personel. Dziękuję wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym i diagnostom laboratoryjnym, którzy poświęcają się walce z koronawirusem.
  • Realizujemy hasło „wszystkie ręce na pokład”. Mam nadzieję, że nasza walka będzie miała charakter wspólnoty. Aby poprawić sytuację personelu, będziemy optymalizowali normy zatrudnienia personelu medycznego. Kierownictwo szpitala decyduje o zaangażowaniu personelu do konkretnych działań. Nie obowiązują sztywne normy.
  • Dzisiaj podpiszę rozporządzenie, które wyłączy wszystkie normy związane z zatrudnieniem personelu. One będą poluzowane. Nie będą obowiązywały sztywne normy, tylko będą one dobierane do sytuacji.
  • Zwalniamy rezydentów z konieczności egzaminu ustnego. Specjalizacje zakończy egzamin pisemny. Po to, żeby mogli poświęcić swój czas zwalczaniu pandemii.
  • Będziemy do Sejmu składali projekt ustawy o tzw. dobrym samarytaninie, który ma zapewnić bezpieczeństwo i godne warunki dla personelu medycznego.
  • Dodatek z tytułu zwalczania #COVID19 będzie płacony każdemu personelowi zaangażowanemu w walkę z koronawirusem. To podwojenie podstawowego wynagrodzenia – dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.
  • Wszyscy medycy, którzy będą skierowani na kwarantannę lub izolację, otrzymają pełne wynagrodzenie. Będziemy to chcieli też zastosować dla służb mundurowych. Ta szczególna sytuacja wymaga szczególnego trybu działania.
  • Chcemy dać bezpieczeństwo karne dla lekarzy. W ustawie, którą przedłożymy, znajduje się przepis, który wyłącza odpowiedzialność karną dla lekarzy, który w ramach walki z #COVID19 popełnią nieumyślny błąd.
  • Chcemy zmienić warunki kwarantanny. Chcemy wprowadzić możliwość tzw. telepracy za zgodą pracownika i pracodawcy tak, żeby te osoby mogły mieć możliwość pracy, bo póki co jej nie miały.
  • W tym pakiecie ustawowym jest wiele rozwiązań. Mamy też uzgodniony tryb zasilenia naszego zasobu lekarzy lekarzami z zagranicy, który pozwoli wzmocnić nasz system. Będziemy pilnowali, żeby dopuszczenie do rynku miało charakter jakościowy.
  • Żołnierze WP będą w punktach drive-thru zastępować personel medyczny. To bardzo realne wzmocnienie, które pomoże lepiej wykorzystywać personel. Będziemy zwiększali ich liczbę lub wydłużali czas pracy.