22 października 2024

To powinien być rok uczciwości. Apel szefa samorządu lekarskiego

Rok 2025 powinien być rokiem uczciwości – zaapelował prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski w poniedziałek w czasie sesji inauguracyjnej Forum Rynku Zdrowia, w której wzięli udział m.in. przedstawiciele samorządów zawodów medycznych.

Fot. Gazeta Lekarska

– Myślę, że powinniśmy mówić głównie o tym, żeby przyszły rok był rokiem uczciwości w stosunku do systemu. Żebyśmy powiedzieli: uczciwa refundacja, a nie refundacja dla oszczędności, uczciwe kształcenie, a nie dopuszczamy online ludzi wykształconych poza systemem ochrony zdrowia, żebyśmy mieli system oparty na wartościach – podkreślił prezes NRL Łukasz Jankowski.

– Trudno oprzeć się wrażeniu, że siedzimy tutaj trochę jak kucharze nad garnkiem gotującej się zupy, do której przez dwadzieścia lat dodawano różne składniki. Wszyscy zgadzamy się chyba, że ta zupa jest po prostu niezjadliwa, to znaczy system ochrony zdrowia dzisiaj jest systemem, który nie spełnia swojej podstawowej funkcji – podkreślił.

– Być może ta zupa nie będzie już lepsza od mieszania i od dorzucania kolejnych składników. Może trzeba powiedzieć sobie, że solidaryzm społeczny jest tą podstawą, a może trzeba dodać do tego jeszcze inne wartości i stworzyć lepszy system – dodał szef samorządu lekarskiego.

Rola samorządu lekarskiego

Prezes NRL podkreślił, że postrzega samorząd zawodowy jako czynnik przyspieszający zmiany, a nie je spowalniający. W swojej wypowiedzi sięgnął pamięcią m.in. do protestu rezydentów z 2017 roku, w czasie którego był jednym z jego liderów, i głównego postulatu młodych lekarzy domagających się wówczas przeznaczania 6,8 proc. PKB na zdrowie – To wciąż pozostaje marzeniem – dodał Łukasz Jankowski. A odpowiadając na pytanie, jak często spotyka się z minister zdrowia, powiedział: – Spotykamy się często, dialog jest dużo lepszy niż był w poprzednich latach.

– Płaca minimalna powinna być uczciwa i, uczciwie rzecz biorąc, powinna być płacą minimalną, a nie realną. Dziś w przypadku 15 proc. specjalistów jest to płaca realna. Jesteśmy gotowi do rozmowy o warunkach wykonywania pracy, o kontraktach. Widzimy, że wprowadzono nas w pewną pułapkę, forsując kilka lat temu przejście na kontrakty i zrobienie z nas lekarzy przedsiębiorców – powiedział prezes NRL.

– Rząd stworzył wrażenie, że funkcjonujemy na wolnym rynku, który tworzą szpitale i lekarze i w sposób rynkowy kontraktują pewne usługi. Jesteśmy otwarci na rozmowy, ale chcielibyśmy je rozpocząć od tego, czym realnie jest kontrakt, czym jest praca lekarza – dodał prezes Łukasz Jankowski. Zastrzegł, że minimalne wynagrodzenie lekarza specjalisty powinno wynosić trzy średnie krajowe.

Minister zdrowia: obowiązuje nas plan finansowy

Jubileuszowe XX Forum Rynku Zdrowia rozpoczęło się w poniedziałek 21 października 2024 r. w Warszawie pod hasłem „Dla Zdrowia. Razem”. W czasie dwóch dni odbędzie się 30 sesji z udziałem około dwustu prelegentów. Wydarzenie rozpoczęło się od rozmowy z minister zdrowia Izabelą Leszczyną i wszystkimi jej zastępcami, którzy podsumowali pierwszy rok nowego rządu i opowiadali o wyzwaniach na przyszłość.

– Przyszły rok będzie dla nas sprawdzianem. Musimy tak zarządzać zasobami, jakie mamy, żeby na koniec roku nie było takich problemów z dostępnością do leczenia jak teraz – powiedziała szefowa resortu zdrowia. I dodała, że warto zainicjować poważną debatę o tym, co trzeba finansować w pierwszej kolejności. – Przy czym musimy mieć świadomość, że obowiązuje nas plan finansowy – zastrzegła minister Izabela Leszczyna.

Mariusz Tomczak