24 listopada 2024

Toruń: blok operacyjny na najwyższym poziomie

Na budowie nowego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu mimo mrozów cały czas pracują ekipy wykonawcze. Postępy inwestycji spowodowały konieczność przeniesienia niektórych oddziałów – ich nowe lokalizacje to budynek główny lecznicy, Szpital Obserwacyjno-Zakaźny przy Krasińskiego i Szpital Dziecięcy przy Konstytucji 3 Maja.

Wizualizacja WSZ w Toruniu

Trwają prace ziemne, w tym wykopy pod nowy główny budynek lecznicy.

– Gmach, połączony z obecnym, pomieści między innymi oddział ratunkowy, z własnymi salami operacyjnymi i nowoczesnym zapleczem diagnostycznym, a także główny blok operacyjny. To będzie newralgiczna część szpitala, połączona szybką ścieżką transportową z umiejscowionym na dachu lądowiskiem dla helikopterów medycznych – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Umiejscowiony na parterze moduł ratunkowy będzie miał do dyspozycji przestrzeń znacznie bardziej przestronną niż obecnie, z dwiema w pełni wyposażonymi salami operacyjnymi. Zostaną w nim rozdzielone trakty dla pacjentów przywożonych karetkami, którzy są zwykle w znacznie gorszym stanie zdrowia, także w stanie zagrożenia życia, muszą więc trafiać na szybką ścieżkę pomocy.

Dla tych ostatnich, którzy przyjeżdżają często z rodzinami, zaplanowano wygodną poczekalnię i małe ambulatorium, pozwalające na przeprowadzenie niewielkich, mniej skomplikowanych zabiegów. Tu znajdzie się też duży zakład diagnostyczny, docelowo wyposażony w dwa tomografy oraz inne urządzenia do diagnostyki obrazowej.

Główny blok operacyjny zostanie ulokowany na drugim piętrze. Będzie to dziesięć sal operacyjnych, w tym dwie tak zwane hybrydowe, wyposażone w zaawansowane technologicznie urządzenia do diagnostyki śródoperacyjnej. Sala hybrydowa z tomografem jest dedykowana operacjom neurochirurgicznym, druga, z angiografem, operacjom naczyniowym. Pozostałe będą przystosowane m.in. do wykonywania operacji metodą laparoskopową, znacznie mniej inwazyjną, operacji okulistycznych, laryngologicznych i ortopedycznych.

Skomputeryzowanie bloku operacyjnego umożliwi m. in. automatyczne zarządzanie urządzeniami sali operacyjnej, korzystanie z zasobów sieci szpitalnej i konsultacji online przez zespół operujący oraz rejestrację operacji na użytek dokumentacyjny i edukacyjny

Na najwyższym poziomie będzie bezpieczeństwo higieniczne sal operacyjnych. W każdej zostanie zainstalowany sufit laminarny, który zapewni naprawdę czyste powietrze, trójstopniowo oczyszczone ze wszystkich drobnoustrojów, pyłów i innych zanieczyszczeń. Będzie ono wpuszczane dokładnie nad stołem operacyjnym i nawiewane w specjalny sposób – tak, by spływało w dół w postaci „oczyszczającego” prysznica. Ta nowoczesna technologia pozwala na przeprowadzanie operacji w naprawdę sterylnym środowisku.

Zmiany lokalizacyjne niektórych jednostek szpitalnych, które łączą się z zaplanowaną na przyszły tydzień operacją wyburzenia pawilonu oddziałów chorób wewnętrznych i chemioterapii, dotyczą oddziału chorób płuc i przychodni pulmonologicznej, oddziału chemioterapii nowotworów i przychodni onkologicznej, oddziału nefrologii, diabetologii i chorób wewnętrznych oraz oddziału otolaryngologicznego chirurgii głowy i szyi. Wszystkie telefony pozostają bez zmian.