9 października 2024

Trening interwałowy z kardiologiem sportowym (wideo)

Według szacunków, tylko 9 proc. Polaków zwiększyło swoją aktywność fizyczną w czasie epidemii, a aż 70 proc. zmniejszyła w tym okresie. 80 proc. z tej grupy deklaruje, że „chce do aktywności wrócić po zakończeniu epidemii”.

Dr hab. Łukasz Małek. Foto: screen Akademia NFZ

Tymczasem niedobór aktywności fizycznej współodpowiada za 27 proc. zachorowań na cukrzycę typu 2 oraz za 30 proc. zachorowań na chorobę wieńcową.

W związku z sytuacją epidemiczną, wielu z nas wróciło do pracy zdalnej, a przez to mamy mniej ruchu w ciągu dnia. Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach programu 8 Tygodni do zdrowia zachęca Polaków do regularnej aktywności fizycznej, która jest szczególnie ważna w budowaniu odporności organizmu.

Program profilaktyczno-treningowy opracowany został przez profesjonalnych trenerów we współpracy z lekarzem i fizjoterapeutą oraz psychologiem. Jest przeznaczony do bezpiecznego wykonania w domu. Regularną aktywność fizyczną zaleca m.in. dr hab. n. med. Łukasz Małek, specjalista kardiolog oraz kardiolog sportowy w filmie opublikowanym na kanale You Tube Akademii NFZ.

W udostępnionym filmie znajdziemy odpowiedzi m.in. na pytania:

  • Na czym polega trening interwałowy?
  • Jakich aktywności fizycznych dotyczy i kiedy możemy go uprawiać?

Dr Łukasz Małek na co dzień sprawuje opiekę kardiologiczną nad amatorami sportu i sportowcami wyczynowymi. Łączy wiedzę medyczną z praktyką sportową. Rekomenduje minimum 2,5 godziny tygodniowo umiarkowanego wysiłku fizycznego. Taki ruch oddziałuje pozytywnie na cały nasz organizm i działa też na serce, które dzięki temu wolniej się starzeje i lepiej funkcjonuje.

Wysiłek fizyczny należy zaczynać stopniowo, pamiętając, aby nie był on ponad nasze możliwości. Osoby, które wcześniej nie biegały lub nie uprawiały sportu przez dłuższy czas powinny zacząć od marszu lub marszobiegu, czyli lekkiego treningu interwałowego. Na czym polega takie ćwiczenie?

Przez jakiś czas biegniemy, potem robimy przerwę i przechodzimy do marszu na około minutę-dwie i ponownie robimy krótki odcinek biegowy. W kolejnych tygodniach wydłużamy odcinki biegu, kosztem odcinków marszu, aż dochodzimy do takiego momentu, kiedy jesteśmy w stanie w tempie umiarkowanym biec przez kilka kilometrów. I od tego momentu, będąc już biegaczami, przechodzimy do podkręcania tempa i wydłużenia dystansu.

Trening interwałowy to krótkie intensywne ćwiczenia przeplatane okresami lekkiego wysiłku, albo przerwami w ich podejmowaniu. Trening interwałowy dotyczy każdej aktywności, nie tylko biegania, ale też pływania czy kolarstwa. Większość aktywności możemy robić z mniejszą, większą lub maksymalną intensywnością. Przeplatamy aktywność umiarkowaną w kierunku najmocniejszej z lekką aktywnością lub jej brakiem. Zasadą jest, by treningi były zróżnicowane, czyli lekką aktywność mieszać z mocniejszym wysiłkiem. Treningi mocniejsze można odbywać raz lub dwa razy w tygodniu. Pozostałe to trening regeneracyjny i jeden dzień bez treningu.