Trudności w wystawianiu recept refundowanych
Od stycznia funkcjonuje system weryfikujący poprawność naniesienia na receptę informacji o uprawnieniu dodatkowym pacjenta. Choć działa poprawnie, pojawiają się sygnały dotyczące trudności w wystawianiu recept.
By uprawienie S (seniorzy), DZ (dzieci do 18. roku życia) i C (kobiety w ciąży) znalazło się na recepcie musi zostać spełnionych kilka warunków. Pacjent powinien być ubezpieczony, ale też spełniać wskazania przepisania leku, kryterium uzyskania uprawnienia, np. wiek. Ważne, by lek znajdował się liście środków refundowanych.
„Narzędzie przygotowane przez CeZ weryfikuje, czy recepta jest wystawiona poprawnie, sprawdza, czy w przypadku zaznaczenia na recepcie uprawnienia S, Dz lub C, przepisany lek występuje na liście bezpłatnych leków. Systemy gabinetowe, w których automatyczne nadanie uprawnienia ogranicza się jedynie do weryfikacji wieku pacjenta (bez sprawdzania konkretnego leku na recepcie i warunku jego obecności na liście leków bezpłatnych dla seniorów), mogły odnotowywać trudności przy zapisywaniu recept z uprawnieniem w systemie centralnym P1” – czytamy na stronie cez.gov.pl.
Centrum e-Zdrowia współpracuje z niezależnymi dostawcami oprogramowania, których systemy nie realizują wszystkich warunków wykorzystania list leków refundowanych, by jak najszybciej doprowadzić je do pełnej funkcjonalności.
„Ze względu na napływające informacje o trudnościach dokonaliśmy również czasowej zmiany sposobu weryfikacji recept – w przypadku wykrycia braku wypełnienia wszystkich wymaganych warunków uprawnienia S, DZ lub C narzędzie zgłasza ostrzeżenie, ale nie blokuje wystawienia recepty. Dostawcy oprogramowania zyskują dzięki temu więcej czasu na pełne dostosowanie swoich rozwiązań” – podkreśla Centrum e-Zdrowia.