5 maja 2024

Trwają szczepienia przeciw HPV dla nastolatków

Rak szyjki macicy jest czwartym najczęstszym nowotworem wśród kobiet na świecie. Zachorowania związane są z przewlekłą infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego (human papiloma virus – HPV).

Foto: pixabay.com

W Polsce od 1 czerwca 2023 r. ponad 830 tys. osób w wieku 12 i 13 lat może bezpłatnie, bez skierowania, zaszczepić się przeciw wirusowi HPV.

Ta dobrowolna szczepionka jest – jak podkreślają eksperci – najskuteczniejszą formą profilaktyki. Zapobiega rozwojowi wirusa w organizmie oraz uniemożliwia pojawienie się komórek nowotworowych.

Rodzice i opiekunowie w prosty sposób mogą zapisać swoje dziecko przez:

  • bezpłatną infolinię 989, która czynna jest 7 dni w tygodniu (od godz. 7:00 do 20:00),
  • e-rejestrację na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP),
  • w punktach szczepień podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), gdzie realizowane są szczepienia obowiązkowe oraz zalecane dla dzieci i młodzieży.

Dodatkowe informacje są dostępne m.in. na rządowej stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienie-ktore-chroni-przed-rakiem.

Blisko 100 proc. skuteczność

Kilka tygodni temu, podczas 35th International Papillomavirus Conference w Waszyngtonie, przedstawiono wyniki badania przeprowadzonego w Kongo z udziałem ponad 2 tys. osób w wieku 15-20 lat. Uczestniczki podzielono na trzy grupy:

  • pierwsza otrzymywała pojedynczą dawkę dwuwalentnej szczepionki anty-HPV,
  • druga – pojedynczą dawkę szczepionki 9-walentnej,
  • trzecia stanowiła grupę kontrolną.

Podczas trzyletniej obserwacji powtarzano badania krwi na obecność HPV DNA oraz wymazy z szyjki macicy i pochwy.

Okazało się, że trzyletnia skuteczność szczepień dwu- i dziewięciowalentnych w zapobieganiu zakażeniu HPV wyniosła odpowiednio 98 proc. i 96 proc. Na podstawie cytowanej publikacji oraz niskiego odsetka kobiet szczepionych przeciwko HPV na świecie (w 2021 roku było to zaledwie 15 proc.)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zmieniła w grudniu 2022 r. swoje zalecenia. Obecnie proponuje się jedną lub dwie dawki szczepionki dla dziewczynek i kobiet w wieku 9-20 lat oraz dwie dawki w odstępie co najmniej półrocznym dla kobiet starszych.