6 października 2024

Tu najtrudniej się oddycha

W których krajach jest najbardziej zanieczyszczone powietrze? Jak wynika z raportu „World Air Quality 2018”, największy problem mają Azja i kraje Bliskiego Wschodu.

Dhaka (Bangladesz). Foto: pixabay.com

Analiza obejmowała narażenie na ekspozycję pyłem PM 2,5 w 2018 r.

Zgodnie z wynikami raportu, najgorsza jakość powietrza występuje w Bangladeszu, Pakistanie i Indiach, kolejne miejsca zajęły Afganistan, Bahrajn, Mongolia, Kuwejt, Nepal, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Pierwszą dziesiątkę rankingu zamyka Nigeria. Polska zajmuje w tym zestawieniu 29. miejsce, będąc w czołówce krajów europejskich, gdzie jakość powietrza jest zła.

Przed nami znalazły się tylko Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Kosowo, Bułgaria i Serbia. Najlepiej w rankingu wypadła Islandia, a tuż za nią Finlandia, Australia, Estonia, Szwecja, Norwegia, Nowa Zelandia, Kanada oraz USA. Raport zawiera też zestawienie najbardziej zanieczyszczanych stolic.  

Najtrudniej oddycha się w Nowym Delhi, Kabulu i Manamie. Warszawa znalazła się na 25. miejscu. Najlepszą jakość powietrza mają Wellington, Ottawa i Sztokholm. Według szacunków WHO, co roku zanieczyszczone powietrze przyczynia się 7 mln przedwczesnych zgonów na całym świecie.