15 września 2024

USA: spada umieralność z powodu nowotworów

Według raportu American Cancer Society (ACS) w Stanach Zjednoczonych od ponad trzech dekad utrzymuje się spadek umieralności z powodu nowotworów.

Manhattan. Fot. pixabay.com

Od 1991 roku uniknięto ponad 4 mln zgonów. Równocześnie wzrasta jednak zachorowalność na wiele częstych nowotworów, w tym sześć z dziesięciu najczęściej występujących. Stale wzrasta także zachorowalność wśród młodych dorosłych, w tym poniżej 50. roku życia.

W latach 2015-2019 wskaźniki zachorowalności wzrastały o 0,6 proc.-1 proc. rocznie w raku piersi, trzustki i trzonu macicy, o 1 proc.-2 proc. rocznie w raku szyjki macicy u kobiet w wieku od 30 do 44 lat oraz o 2 proc.-3 proc. rocznie w raku gruczołu krokowego, nerki, czerniaku, raku wątroby u kobiet i raku jamy ustnej związanym z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Wśród dorosłych osób poniżej 50. r.ż. rak jelita grubego stał się pierwszą przyczyną zgonów z powodu raka u mężczyzn i drugą po raku piersi u kobiet. Jeszcze dwie dekady temu nowotwór ten wśród obu płci stanowił czwartą przyczynę onkologicznych zgonów. Uważa się, że jedną z przyczyn tego trendu jest epidemia otyłości.

Wzrósł również odsetek nowotworów rozpoznawanych u osób w wieku 50-64 lat (z 25 proc. w 1995 r. do 30 proc. w latach 2019-2020). Z kolei zachorowalność osób powyżej 65. r.ż. spadła z 61 proc. do 58 proc., co przypisuje się gwałtownemu spadkowi w tej grupie wiekowej zachorowalności na raka gruczołu krokowego i nowotwory związane z paleniem tytoniu.

Raport zwraca także uwagę na gwałtowny spadek zachorowalności na raka szyjki macicy u kobiet w wieku 20-29 lat – pierwszej kohorty, która otrzymała szczepionkę przeciwko HPV. Jednocześnie wśród kobiet w wieku 30-44 lat zachorowalność wzrosła o prawie 2 proc., co podkreśla potrzebę częstszych badań przesiewowych u młodych kobiet i szerszego stosowania szczepień HPV.

Po dziesięcioleciach wzrostu zachorowalność na nowotwory wśród dzieci ustabilizowała się, chociaż wskaźniki nadal rosną wśród w grupie wiekowej 15-19 lat. Największy wzrost – o 4 proc. rocznie – odnotowano dla raka tarczycy, co wynika prawdopodobnie z nadrozpoznawalności.

Pełny raport został opublikowany w „CA: A Cancer Journal for Clinicians” (17 stycznia 2024 r.). Więcej informacji: https://acsjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.3322/caac.21820.