8 września 2024

Ustawa o świadczeniach: Prezydium NRL za propacjenckimi zmianami

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) popiera propacjenckie zmiany zawarte w projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Ich celem jest ułatwienie dostępu do darmowych leków dla dzieci i seniorów oraz uproszczenie procedur wystawiania recept.

Fot. shutterstock.com

Nie każdy lekarz może przepisać uprawnionemu pacjentowi receptę na bezpłatny lek. Zgodnie z art. 43a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej może to zrobić jedynie ten, kto udziela świadczeń w ramach zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia umowy na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie: POZ, AOS lub leczenia szpitalnego, a także lekarz, który zaprzestał wykonywania zawodu i wystawia receptę dla siebie albo swoich najbliższych.

Samorząd lekarski zwracał wielokrotnie uwagę, że skoro uprawnienie do bezpłatnego zaopatrzenia w leki przysługuje pacjentowi, to każdy lekarz powinien być upoważniony, aby taki lek przepisać pacjentowi na recepcie. Tak jednak nie było i pacjenci, celem uzyskania bezpłatnego leku, często musieli udawać się na wizytę do kolejnego lekarza, np. lekarza POZ” – czytamy w stanowisku podjętym przez Prezydium NRL.

W ocenie Prezydium NRL wszyscy lekarze – niezależnie od miejsca pracy i wykonywania zawodu w ramach umowy zawartej z NFZ – powinni posiadać uprawnienie preskrypcyjne w zakresie darmowych leków dla pacjentów powyżej 65. roku życia i poniżej 18. roku życia. Po nowelizacji ustawy, receptę na te leki będzie mogła wystawić każda osoba posiadająca PWZ, która jest uprawniona do wystawiania recept. Będzie to również mógł zrobić lekarz, który zaprzestał wykonywania zawodu i wystawia receptę dla siebie albo dla swoich bliskich.

Planowana nowelizacja wprowadza ponadto ułatwienie w zakresie oznaczania uprawnienia pacjenta do bezpłatnych leków. „Skoro decydujące jest tutaj kryterium wieku pacjenta (18 lat, 65 lat), to nie ma powodów aby lekarz wystawiający receptę w postaci elektronicznej to uprawnienie musiał przyznawać, dokonując stosownej adnotacji kodu na recepcie. Dane nanoszone na receptę elektroniczną pozwalają na ustalenie przez system wieku pacjenta” – wskazuje Prezydium NRL. W projekcie ustawy przewiduje się, że w przypadku recepty elektronicznej uprawnienie do zaopatrzenia w bezpłatne leki będzie uwzględniane w sposób zautomatyzowany w oparciu o wiek pacjenta.