15 października 2024

Uwaga na wyjazdy do Afryki Zachodniej

W Gwinei, Liberii oraz Sierra Leone nadal utrzymuje się epidemia gorączki krwotocznej Ebola – przypomina Główny Inspektorat Sanitarny i przestrzega przed podróżami w tamte rejony. Eksperci są zgodni: z tą chorobą nie ma żartów.

Foto: freeimages.com

Wirus jest obecnie najbardziej aktywny na terenie obszarów wiejskich i podmiejskich, w szczególności w okolicy stolic tych państw, a duże zagrożenie występuje także na terenie powiatów wzdłuż granic przyległych. Według danych zebranych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) do połowy lipca w Gwinei, Liberii oraz Sierra Leone odnotowano już ponad 1000 zachorowań, z czego większość – śmiertelnych.

Gorączka krwotoczna Ebola ma bardzo wysoki wskaźnik śmiertelności sięgający nawet 90 procent.

Jak uniknąć zarażenia wirusem Ebola? WHO zaleca unikanie wszelkich kontaktów z osobami zakażonymi, w tym także ciałami osób zmarłych. Należy też wystrzegać się kontaktów z dzikimi zwierzętami, nie jeść mięsa dzikich zwierząt, a także dokładnie myć i obierać warzywa i owoce przed ich spożyciem, przestrzegać zasad higieny rąk, stosować zabezpieczenia podczas kontaktów płciowych oraz nie wchodzić tam, gdzie bytują nietoperze.

W Gwinei zachorowało 410 osób (310 zmarło), Liberii – 196 (116 zmarło), a Sierra Leone wirus zaatakował 442 osoby, z czego 206 nie przeżyło.

Nieznane jest źródło pochodzenia tego wirusa – jedna z teorii głosi, że mogą nią być nietoperze owocożerne. Okres jego wylęgania trwa od dwóch do nawet 21 dni. Transmisja odbywa się poprzez kontakt z krwią, wydzielinami i wydalinami osoby zakażonej, a także drogą kropelkową. Dotychczas nie udało się opracować szczepionki przeciwko wirusowi Ebola, a zakażenie bardzo trudno się leczy.

ls

Źródło: ECDC, GIS, WHO