Uważajmy na majowe słońce
27 kwietnia obchodziliśmy Dzień Walki z Czerniakiem. Specjaliści podpowiadają, że to najlepszy moment, aby przyjrzeć się naszej skórze i obecnym na niej znamionom. Z kolei w dniach 12-18 maja 2014 roku zaplanowano kolejną edycję Tygodnia Świadomości Czerniaka, tym razem pod hasłem „Znamię! Znam je?”.
Szacuje się, że w Polsce liczba zachorowań na ten nowotwór podwaja się co 10 lat. – Tendencja wzrostowa wynika ze zmiany zachowań Polaków, którzy nadmiernie się opalają, a co gorsze korzystają z solariów, które są szczególnie niebezpieczne dla osób w młodym wieku – mówi prof. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
W naszym kraju rejestruje się rocznie ponad 2500 nowych zachorowań na czerniaka. To dlatego w ramach Tygodnia Świadomości Czerniaka specjaliści będą edukować o profilaktyce i diagnostyce czerniaka, który jest najbardziej złośliwym z nowotworów skóry. – Uważajmy na majowe słońce. Nadmierne wystawianie skóry na pierwsze, mocne promienie słoneczne może skończyć się poparzeniem skóry, które istotnie przyczynia się do rozwoju czerniaka – ostrzega prof. Piotr Rutkowski.
Świadomość Polaków na temat czerniaka jest niska, chociaż zainteresowanie tym nowotworem rośnie. Świadczy o tym m.in. popularność frazy „Jak wygląda czerniak?”. W grudniu w wyszukiwarce Google była ona jedynym hasłem zdrowotno-medycznym, które pojawiło się na liście 10 najpopularniejszych wyszukiwań.
Jak wynika z badań przeprowadzonych w kwietniu 2013 roku przez TNS OBOP na zlecenie Akademii Czerniaka, ponad 76 proc. Polaków deklaruje, że wie, co to jest czerniak. To więcej o 11 punktów procentowych w stosunku do roku 2011. Wzrasta również istotnie liczba osób deklarujących wizytę u lekarza w przypadku zaobserwowania niepokojącej zmiany.
Wzrost świadomości nie sprawia jednak, że częściej wykonujemy badania profilaktyczne. Blisko połowa badanych nie zwraca uwagi na znamiona lub deklaruje, że nie ma znamion, które należy obserwować. Szczególnie bagatelizują je mężczyźni. Tymczasem wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie czerniaka pozwala większości chorym na powrót do zdrowia.
Więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej https://akademiaczerniaka.org.pl.