4 grudnia 2024

W niedzielę 400 osób odwiedziło Mobilne Centrum Słuchu we Włocławku

W minioną niedzielę z bezpłatnych przesiewowych badań słuchu w ramach Programu „Po pierwsze zdrowie” skorzystali mieszkańcy Włocławka. Mobilne Centrum Słuchu i stoisko informacyjne Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, pomimo niesprzyjającej pogody, odwiedziło blisko 400 osób.

Foto: archiwum

We Włocławku organizatorzy programu gościli na zaproszenie Stowarzyszenia „Integracja i Współpraca”, z którym wspólnie przygotowano medyczne miasteczko, stając się elementem akcji Bezpieczne i Ekologiczne Wakacje podczas Dni Włocławka.

Świadomość występowania schorzeń laryngologicznych wśród mieszkańców Włocławka, podobnie jak w innych rejonach kraju, nie jest wysoka. Najczęściej padało pytanie: jak prawidłowo dbać o higienę uszu.

– Starsi mieszkańcy bardzo często pytali, czy do czyszczenia uszu używać patyczków higienicznych czy nie. Rodziców najbardziej interesowało, jak radzić sobie z zapaleniem ucha środkowego u małych dzieci. Mieliśmy także pytania o najnowsze metody i sposoby leczenie niedosłuchu u seniorów – mówiła lek. Ewa Tomanek z Kliniki Otorynolaryngochirurgii Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu.

Dni Włocławka to przede wszystkim atrakcje muzyczne. Korzystając z okazji specjaliści przestrzegali przed zbyt głośnym słuchaniem muzyki. Słuch młodego człowieka ogłuszonego dźwiękiem płynącym ze słuchawek przenośnego odtwarzacza muzyki, wetkniętych głęboko w kanał słuchowy lub dźwiękiem emitowanym przez wielkie kolumny głośnikowe na koncercie, zapewne powróci do normy po pewnym czasie, jednak z badań wynika, że wielokrotna okresowa utrata czułości słuchu przechodzi stopniowo w permanentną utratę czułości słuchu.

Również Stowarzyszenie „Integracja i Współpraca” przygotowało coś ciekawego dla mieszkańców. Na pokazy i naukę udzielania pierwszej pomocy przychodziło wielu chętnych. Nie lada atrakcją była także możliwość przetestowania specjalnych gogli, które symulowały zaburzenia zmysłów po spożyciu alkoholu czy zażyciu narkotyków. Kolejnym przystankiem na trasie programu „Po pierwsze zdrowie” będzie Kędzierzyn-Koźle (najbliższa sobota) oraz Kluczbork (najbliższa niedziela).

Wielospecjalistyczny programu przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym „Po pierwsze zdrowie” został zainicjowany przez prof. Henryka Skarżyńskiego, a następnie wsparty przez Komitet Nauk Klinicznych PAN i Radę Główną Instytutów Badawczych. Głównym realizatorem jest Światowe Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, Instytut Narządów Zmysłów, we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Osób Niesłyszących i Niedosłyszących „Człowiek – Człowiekowi”. Patronem medialnym programu jest „Gazeta Lekarska”.