7 października 2024

W rok wydano 40 mln opakowań leków za darmo

W czwartek minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podsumował pierwszy rok obowiązywania programu Leki 75+. Była to jedna z najważniejszych obietnic zapowiadana przez PiS w czasie kampanii wyborczej.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł
Foto: MZ

– Program Leki 75+ to sukces. To coś, co było bardzo dawno zapowiadane. Przed nami wielu się do tego przymierzało, a nam się to udało – powiedział Konstanty Radziwiłł.

Ideą programu jest wsparcie seniorów, którzy – często ze względów ekonomicznych – mają utrudniony dostęp do leczenia. Minister Radziwiłł podkreślił, że „było rzeczą absolutnie skandaliczną i wstydliwą”, że wielu schorowanych, starszych ludzi dotychczas nie było stać na wykupienie leków, które przepisywali im lekarze.

– Wbrew wątpliwościom, jakie się pojawiały, program Leki 75+ rzeczywiście pozwala leczyć część pacjentów bezpłatnie. W praktyce większość chorób, które są charakterystyczne dla wieku starszego, może być leczona zestawem leków znajdujących się na liście – zapewnił szef resortu zdrowia.

Jak dodał, początkowo na liście bezpłatnych leków dla seniorów znalazły się te najbardziej potrzebne, stosowane w chorobach najczęściej dotykających pacjentów w grupie wiekowej 75+. Z czasem poszerzono tę listę, a obecnie zawiera ona 1530 pozycji, które obejmują 113 substancji aktywnych.

Z myślą o chorych na cukrzycę na aktualizowanej co dwa miesiące liście są insuliny i analogi insulinowe. Specjalnie dla pacjentów ze zmianami neurologicznymi obecne są na niej preparaty pomagające w chorobie Parkinsona, depresji czy otępieniu. Ponadto są tam leki stosowane w takich schorzeniach jak: jaskra, astma, choroba zakrzepowo-zatorowa czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Jako że – jak mawiała Margaret Thatcher (premier Wielkiej Brytanii w latach 1979-1990) – żaden rząd nie ma własnych pieniędzy, a środki na finansowanie projektu Leki 75+ pochodzą z budżetu państwa, należy podkreślić, że medykamenty bezpłatnie dawane seniorom fundują podatnicy.

– W tym roku mamy do wykorzystania 564 mln zł, w następnym ponad 640 mln, a w kolejnych latach ta kwota będzie wzrastać. Szacujemy, że w 2025 r. będzie to 1 mld 203 mln zł – powiedział minister. Krytycy programu mówią m.in. o tym, że jego kształt może sprzyjać nasileniu się zjawiska polipragmazja u najstarszych pacjentów.

Statystyki:

  • 15 mln – tyle recept z kodem „S” zrealizowano w ciągu pierwszego roku obowiązywania programu Leki 75+,
  • 2,2 mln – tylu pacjentów skorzystało z programu, a większość z nich cyklicznie wykupuje potrzebne leki po niższych cenach,
  • 40 mln – tyle opakowań leków wydano w ciągu roku realizacji programu,
  • 1530 – tyle pozycji znajduje się na liście leków 75+ (113 substancje czynne).