Wapowanie a choroby dziąseł
Seria nowych badań przeprowadzonych przez naukowców z NYU College of Dentistry ukazuje, w jaki sposób e-papierosy wpływają na zdrowie jamy ustnej i mogą przyczyniać się do chorób dziąseł.
Najnowszy raport, opublikowany w „mBio”, dowodzi, że użytkownicy e-papierosów mają unikalny mikrobiom jamy ustnej – mniej zdrowy niż u osób niepalących, ale potencjalnie zdrowszy niż u palaczy papierosów.
– Według naszej wiedzy jest to pierwsze badanie zdrowia jamy ustnej u osób używających e-papierosów. Zaczynamy rozumieć, w jaki sposób e-papierosy i zawarte w nich chemikalia zmieniają mikrobiom jamy ustnej i zaburzają równowagę bakterii – powiedział Deepak Saxena, który wraz z Xin Li kierował badaniem (obaj to profesorowie patobiologii molekularnej w NYU College of Dentistry).
Naukowcy przyjrzeli się zdrowiu jamy ustnej u 84 dorosłych z trzech różnych grup: palaczy papierosów, użytkowników e-papierosów i osób, które nigdy nie paliły. Choroba dziąseł oceniana była podczas dwóch badań w odstępie sześciu miesięcy, pobrano wówczas do analizy próbki płytki nazębnej. Po sześciu miesiącach badacze zaobserwowali, że choroba dziąseł pogorszyła się u niektórych uczestników w każdej grupie, w tym u kilku użytkowników e-papierosów.
Podczas badania tych samych uczestników, opublikowanym w „Frontiers in Oral Health”, zespół naukowców dowiódł, że po sześciu miesiącach kliniczna utrata wiązania dziąsła do zęba była znacznie gorsza wyłącznie u osób używających e-papierosów.
Naukowcy przeanalizowali bakterie znalezione w próbkach płytki nazębnej i ustalili, że użytkownicy e-papierosów mają inny mikrobiom jamy ustnej niż palacze i osoby niepalące. Kilka rodzajów bakterii, w tym Selenomonas, Leptotrichia i Saccharibacteria, występowało obficie zarówno u palaczy, jak i waperów. Kilka innych bakterii – w tym Fusobacterium i Bacteroidales, o których wiadomo, że są związane z chorobami dziąseł – dominowało w jamie ustnej użytkowników e-papierosów.
– Wydaje się, że waporyzacja prowadzi do unikalnych wzorców rozwoju bakterii i wpływa na wzrost niektórych bakterii w sposób podobny do wpływu palenia papierosów, ale ma swój własny profil i zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej – poinformował Fangxi Xu, młodszy asystent w laboratorium Saxeny, współautor badania.
Założona w 1865 r. New York University College of Dentistry (NYU Dentistry) jest trzecią najstarszą i największą szkołą dentystyczną w USA, kształcącą prawie 10 proc. lekarzy dentystów w tym kraju.
Źródło: www.sciencedaily.com