22 listopada 2024

Większość koreańskich lekarzy sceptyczna wobec e-wizyt

Większość lekarzy praktykujących w Korei Południowej jest przeciwna wprowadzeniu na stałe możliwości konsultacji lekarskiej na odległość i wypisywaniu recept „na telefon” – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Korea Medical Association (KMA).

Foto: pixabay.com

Na telekonsultacje zezwolono w tym kraju tymczasowo z powodu pandemii COVID-19.

W badaniu udział wzięło ponad 6,3 tys. lekarzy – aż 77 proc. z nich ma negatywną opinię na temat udzielania teleporad, w tym ordynowania leków na receptę bez bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Głównym powodem niechęci do e-wizyt jest trudność w prawidłowym zdiagnozowaniu pacjenta, przez co może być zagrożone bezpieczeństwo chorego.

KMA, komentując wyniki ankiety, stwierdziła, że istnieje potrzeba stworzenia jasnych wytycznych dotyczących leczenia na odległość, które ułatwiłyby pracę lekarzom, z jednoczesnym zastrzeżeniem, że jeśli lekarz ma jakiekolwiek wątpliwości co do postawienia słusznej diagnozy, zawsze musi mieć możliwość realizacji wizyty stacjonarnej. Potrzebne jest też zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom i świadczeniodawcom usług medycznych pod kątem m.in. ochrony prawnej, zabezpieczania danych czy kwestii związanych z ewentualnymi odszkodowaniami.

Źródło: KMA, „Korea Biomedical Review”