9 grudnia 2024

Witamina D3: konieczna zmiana wytycznych?

Wyniki najnowszych badań opublikowanych pod koniec września w „PNAS” („Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America”) mogą sugerować, że wcześniejsze wytyczne dotyczące ekspozycji na słońce dla optymalnej syntezy witaminy D, oparte na badaniu próbek skóry, mogą wymagać korekty.

Foto: pixabay.com

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z King’s College London, przy wsparciu NIHR Guy’s and St Thomas’ Biomedical Research Centre, przetestowano optymalne długości fal promieniowania ultrafioletowego (UVR) pod kątem wytwarzania witaminy D przez ludzką skórę w świetle słonecznym.

Choć UVR ze światła słonecznego może powodować oparzenia słoneczne i raka skóry, jest to najważniejsze źródło witaminy D. Obliczenie potencjalnego ryzyka i korzyści wynikających z ekspozycji na światło słoneczne nie jest proste, ponieważ skutki zdrowotne ekspozycji na promieniowanie UV różnią się znacznie w zależności od długości fali w spektrum promieniowania UV.

Na przykład promieniowanie UVB (zakres fal od 280 do 315 nm) słoneczne zawiera mniej niż 5 proc. promieniowania UVB o krótkiej długości fali, ale jest ono odpowiedzialne za ponad 80 proc. reakcji na oparzenia słoneczne. Każdy skutek zdrowotny wynikający z ekspozycji na słońce ma własną, unikalną zależność od długości fali. Związek między specyficznymi długościami fal UVB a produkcją witaminy D został określony ponad trzydzieści lat temu w próbkach skóry (ex vivo). Ponieważ odkrycie nie jest dość dobrze ugruntowane, pojawiły się wątpliwości co do jego dokładności.

Naukowcy pod kierunkiem prof. Antony’ego Younga z King’s College London zmierzyli poziom witaminy D we krwi u 75 zdrowych młodych ochotników przed, w trakcie i po częściowym lub całkowitym narażeniu na pięć różnych sztucznych źródeł promieniowania UVB z różnymi ilościami promieniowania UVB. Chcieli określić różnicę między korzyściami wynikającymi z ekspozycji na słońce, które obejmują syntezę witaminy D, a ryzykiem oparzeń słonecznych i raka skóry. Następnie porównali swoje wyniki z tymi, które można by prognozować na podstawie starego badania ex vivo witaminy D i stwierdzili, że poprzednie badanie nie jest dokładnym predyktorem korzyści z ekspozycji na promieniowanie UV.

To oznacza, że wiele obliczeń ryzyka i korzyści z ekspozycji na promieniowanie słoneczne UV musi zostać zweryfikowanych z uwzględnieniem zmienionej wersji zależności długości fali dla witaminy D. – Nasze badanie pokazuje, że obliczenia ryzyka w stosunku do korzyści wynikających z ekspozycji na słońce mogą wymagać ponownej oceny. Wyniki badania są aktualne, ponieważ globalny komitet techniczny, Commission internationale de l’éclairage, który ustala standardy UVR, będzie mógł przedyskutować opublikowane wyniki w celu ponownej oceny wytwarzania witaminy D w zależności od długości fali – powiedział prof. Antony Young. Naukowcy planują dalsze badania, mające na celu określenie ryzyk i korzyści związanych z wykorzystaniem światła słonecznego.

Źródło: eurekalert.org