Wkrótce kongres Nauka dla Społeczeństwa. W programie liczne wystąpienia
To już 3. edycja kongresu Nauka dla Społeczeństwa, który odbędzie się 25 i 26 maja 2025 r. na Politechnice Warszawskiej oraz Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach. Wydarzenie łączy m.in. naukowców, liderów wdrożeń i przedstawicieli świata mediów i administracji.

Celem kongresu jest pokazanie, że nauka w Polsce nie jest zamknięta w laboratoriach i obfituje w realne rozwiązania, które mają wpływ na życie ludzi, rozwój gospodarki oraz jakość funkcjonowania państwa. W programie znajdą się prezentacje 60 innowacyjnych wdrożeń: od medycyny przez technologie Al, bezpieczeństwo energetyczne i ochronę środowiska, zaprezentowane przez ponad 100 instytucji oraz zespołów badawczych.
W wydarzeniu wezmą udział goście specjalni: naukowcy, popularyzatorzy, osoby publiczne, które łączą naukę z codziennością. Wspomniany kongres to również bogactwo debat i rozmów budujących dialog między światem nauki, mediów i społeczeństwa.
„Nie chodzi o to, by promować instytucje, chodzi o to, by pokazać ludzi, którzy realnie zmieniają świat. Mamy w Polsce naukowców na światowym poziomie, którzy często w ciszy laboratorium tworzą rozwiązania wpływające na nasze zdrowie, bezpieczeństwo i jakość życia. Czas ich przedstawić opinii publicznej. Kongres Nauka dla Społeczeństwa to przestrzeń właśnie do tego – do spotkania, rozmowy i wspólnej refleksji nad tym, jak mądrze inwestować w przyszłość” – podkreśla inicjator i współorganizator wydarzenia, prof. Henryk Skarżyński.
Tegoroczna edycja wydarzenia zapoczątkuje także powstanie „Księgi Najważniejszych Wdrożeń Osiągnięć Twórczych XXI wieku” – dokumentu, który ma zebrać najistotniejsze badania, innowacje technologiczne oraz inicjatywy twórcze, które mają realny wpływ na społeczeństwo i gospodarkę. Księga zostanie przekazana Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz innym instytucjom publicznym jako symboliczny manifest potencjału polskiej nauki.
Kongres odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnej oraz online: Wszystkie sesje mają być transmitowane w sieci. „Gazeta Lekarska” objęła to wydarzenie patronatem.
Więcej informacji na temat kongresu można znaleźć pod adresem https://nauka-dla-spoleczenstwa.pl/.