14 maja 2025

Wkrótce spotkanie w sprawie podwyżek dla pracowników ochrony zdrowia

Prezydium zespołu trójstronnego spotka się 9 czerwca, by porozmawiać o podwyżkach minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia – przekazał wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Fot. Tomasz Paczos/Kancelaria Sejmu

1 lipca zgodnie z tzw. ustawą o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia wzrosną pensje minimalne m.in. dla lekarzy, pielęgniarek, położnych oraz fizjoterapeutów. We wtorek 13 maja wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz na posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia powiedział, że zapowiadane podwyżki dla pracowników medycznych są wspólnym sukcesem związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz rządu.

Już 9 czerwca odbędzie się w tej sprawie prezydium Trójstronnego Zespołu do spraw Ochrony Zdrowia przy Ministerstwie Zdrowia. – Wszystkie strony dojrzały, jeśli chodzi o ustawę o minimalnym wynagrodzeniu. Musimy usiąść i porozmawiać – powiedział, zaznaczając, że pewne kwestie należy zweryfikować, lecz musi to „odbywać się to w zespole trójstronnym, ze stroną społeczną”. Wiceminister zdrowia podkreślił także, że mają wzrosnąć zarobki nie tylko lekarzy, ale również pielęgniarek, pielęgniarzy, ratowników medycznych oraz fizjoterapeutów.

Współprzewodniczący zespołu Wojciech Wiśniewski z Federacji Przedsiębiorców Polskich ocenia, że sposób realizacji tzw. ustawy o minimalnych wynagrodzeniach nie jest do utrzymania w obecnej sytuacji finansowej Narodowego Funduszu Zdrowia. I dodaje, że finansowanie podwyżek na aktualnych zasadach spowodowało, że NFZ wykorzystał już rezerwy finansowe, a koszt ustawy jest wyższy niż przyrost wpływów ze składki zdrowotnej.

Od 1 lipca od 2022 r. co roku rosną wynagrodzenia minimalne pracowników ochrony zdrowia. Wysokość minimalnego wynagrodzenia zależy od współczynnika dla danej grupy pracowników oraz od podawanego przez Główny Urząd Statystyczny przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.