4 grudnia 2024

Województwo mazowieckie choruje na grypę

Pojawiły się już pierwsze przypadki grypy. Od początku września w województwie mazowieckim z objawami grypy i chorób grypopodobnych do lekarzy trafiło 85258 osób, a hospitalizacji wymagało 148 z nich (dane NIZP-PZH wrzesień-październik 2015). Tymczasem grypa niesie za sobą możliwość wystąpienia groźnych dla życia powikłań pochorobowych.

Warszawa, pałac w Wilanowie
Foto: imageworld.pl

Grypa jest bardzo groźną chorobą wirusową, niestety nadal często myloną przez Polaków z przeziębieniem. Na powikłania pogrypowe szczególnie narażone są osoby z grup ryzyka tj. przewlekle leczący się z powodu chorób układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, cukrzycy, a także osoby starsze i dzieci.

– Wiele osób nie umie odróżnić przeziębienia od groźnego dla organizmu wirusa grypy. Pacjenci próbują się leczyć domowymi sposobami bądź lekami dostępnymi w aptekach bez recepty. Bardzo często jest to bezskuteczne i choroba nie ustępuje. Dopiero wtedy pacjent idzie do lekarza, traktując to jako ostateczność – mówi prof. dr hab. Adam Antczak.

Eksperci są zgodni, że każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem, aby choroba została odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Skutkuje ona powikłaniami pogrypowymi, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Najlepszą metodą zapobiegania zarażenia wirusem grypy oraz uniknięcia powikłań są szczepienia profilaktyczne, których skuteczność sięga 70-89%.

Złe samopoczucie, bóle mięśni oraz głowy, wysoka gorączka to objawy, które są bardzo podobne dla wielu infekcji. Jak zatem rozpoznać zakażenie wirusem grypy? Grypa atakuje nagle. Towarzyszy jej gorączka, często wyższa niż 39 stopni. Bolą nas mięśnie, stawy oraz głowa. W przeciwieństwie do przeziębień, podczas grypy rzadko występuje katar, a typowym objawem jest suchy męczący kaszel.

Należy pamiętać, że grypę można przebyć bezobjawowo lub z niewielkimi objawami. To jak przebiega choroba nie oznacza jednak, że nie rozsiewamy wirusów i nie jesteśmy zagrożeniem dla naszych bliskich oraz osób znajdujących się w naszym otoczeniu. Dlatego najważniejsza jest profilaktyka wirusa grypy.

– Przedłużająca się choroba może prowadzić do groźnych powikłań pogrypowych, które mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a niekiedy życia. Szczególnie uważać powinny osoby, które chorują przewlekle, dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby starsze. Znajdują się oni bowiem w grupach ryzyka, gdzie szansa na wystąpienie powikłań jest znacznie wyższa niż u innych. Dlatego zachęcam wszystkich do szczepień przeciw grypie, które są najlepszą metodą na poprawienie odporności, a także uniknięcie powikłań – tłumaczy prof. dr hab. Adam Antczak.

Profilaktyka wirusa poprzez szczepionki to nie tylko korzyści zdrowotne, ale również społeczne oraz finansowe. Koszt jednorazowej iniekcji to ok. 30-35 zł. Mimo niskiej ceny oraz częstych akcji bezpłatnych szczepień, część Polaków nie decyduje się na profilaktykę, narażając się na groźną chorobę, koszt jej leczenia oraz powikłania.