8 listopada 2024

Wojna w Ukrainie. Gdy pacjent nie ma szans na leczenie

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej w Jasionce pod Rzeszowem prowadzi Medyczne Centrum Tranzytowe „Medevac Hub Jasionka” dla pacjentów z Ukrainy.

Foto: PCPM

To jedyne takie miejsce w Europie, stworzone po to, aby udzielić pomocy i schronienia osobom, które muszą kontynuować leczenie, ale nie mają na to szans w Ukrainie.

Pacjenci to dorośli, ale też dzieci, osoby ranne w wyniku działań zbrojnych lub ze schorzeniami onkologicznymi. W obiekcie składającym się z dwóch hal czekają łóżka dla pacjentów wyjeżdżających z Ukrainy na leczenie, ale również członków ich rodzin.

Czas, jaki pacjenci spędzają w Jasionce to maksymalnie 48 godzin. Dla chorych przygotowano miejsca, których wyposażenie nie różni się od tego, jakie jest w tradycyjnych szpitalach. Wsparcie zapewnia również profesjonalny personel Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM.

Medevac Hub Jasionka

W „Medevac Hub Jasionka” przygotowanych jest dwadzieścia wydzielonych przestrzeni dla pacjentów. W każdym takim boksie znajduje się łóżko szpitalnie z podstawową infrastrukturą tak jak na sali szpitalnej, czyli dodatkowy sprzęt, to monitory, leki z możliwością podawania ich drogą dożylną, koncentratory tlenu, EKG i inne przyrządy pomiarowe.

Pacjenci trafiający do Medycznego Centrum Tranzytowego PCPM pod Rzeszowem oczekują tam na transport do europejskich szpitali, gdzie kontynuowane jest leczenie czy rehabilitacja. Całość ewakuacji medycznych prowadzona jest w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności Cywilnej – platformy współdziałania państw na rzecz przygotowania, zapobiegania i reagowania na klęski żywiołowe lub katastrofy spowodowane przez człowieka. „Medevac Hub Jasionka” finansowany jest z budżetu Unii Europejskiej.

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM to pierwsza i jedyna jak dotąd w Polsce, certyfikowana przez WHO, grupa szybkiego reagowania na kryzysy humanitarne i katastrofy naturalne. Zdolna do działania i interwencji w niemal każdym miejscu na świecie w 24 h.

Zespół powstał w 2015 roku, tuż przed tragicznym trzęsieniem ziemi w Nepalu i właśnie tam wyruszył na swoją pierwszą akcję ratunkową, choć członkowie pierwszego polskiego EMT (Emergency Medical Team) wspierali punkty medyczne podczas protestów na kijowskim Majdanie czy podczas powodzi na Bałkanach.

Od początku wojny za naszą wschodnią granicą, Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM prowadził ewakuacje pacjentów z Ukrainy do szpitali w Polsce, Niemczech czy Izraelu, ale też przez wiele miesięcy tworzył punkt pomocy medycznej przy prowadzonym przez Fundację PCPM Centrum Tranzytowym dla uchodźców w Warszawie. Zdobyte doświadczenie pozwoliło na sprawne uruchomienie Medycznego Centrum Tranzytowego w podrzeszowskiej Jasionce.

Co agresja na Ukrainę ma do ochrony zdrowia w Polsce? Na to pytanie odpowiada red. Mariusz Tomczak w „Gazecie Lekarskiej”: