Wystartował program Moje Zdrowie: sprawdź szczegóły
W poniedziałek 5 maja ruszył program Moje Zdrowie skierowany do wszystkich osób powyżej 20. roku życia. Do udziału można przystąpić za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP), aplikacji Moje IKP lub placówki POZ.

Program Moje Zdrowie zastąpił Profilaktykę 40 Plus. Jak zapowiadała minister zdrowia Izabela Leszczyna, nowe przedsięwzięcie ma skłonić Polaków do wyrobienia dobrych nawyków badań oraz dbania o kondycję zdrowotną.
– Od dziesięcioleci jesteśmy przyzwyczajeni do okresowych profilaktycznych badań dzieci i młodzieży. W ten sposób rodzice dbają o to, czy ich dziecko rozwija się prawidłowo, czy nie pojawiły się wady rozwojowe lub choroby. Bardzo często jednak dorośli zapominają, aby taką samą troską otoczyć samych siebie. Dlatego dzisiaj wprowadzamy taki bilans zdrowia również dla osoby dorosłej. Ma on w nas wyrobić dobry nawyk regularnych badań i dbania o swoją kondycję zdrowotną – wyjaśnia minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Najpierw trzeba wypełnić ankietę
Jak zapowiada Ministerstwo Zdrowia nowy program umożliwi wczesne wykrycie problemów zdrowotnych, np. ryzyka chorób kardiologicznych, metabolicznych czy nowotworów, pozwalając szybko na nie zareagować. By przystąpić do programu Moje Zdrowie, najpierw trzeba wypełnić ankietę przez Internetowe Konto Pacjenta lub w placówce POZ. Osoby w wieku 60+, które zdecydują się wziąć udział w programie, muszą odpowiedzieć na trzy dodatkowe pytania w kierunku diagnostyki chorób otępiennych.
Wypełnione ankiety trafią do wskazanej przez pacjenta placówki POZ, która wystawi skierowanie na badania. Będzie ona miała 30 dni na skontaktowanie się z pacjentem. Zestaw badań diagnostycznych będzie zależał od odpowiedzi udzielonych w ankiecie. Po wykonanych badaniach pacjent spotka się z lekarzem bądź pielęgniarką, a następnie wspólnie omówią wyniki. Warto dodać, że osoby w wieku od 20 do 49 lat będą mogły wykonać badania w ramach nowego programu nie częściej niż raz na 5 lat, natomiast osoby powyżej 49. roku życia nie częściej niż co 3 lata.
Jakie badania można wykonać?
W zakresie podstawowych badań diagnostycznych w programie Moje Zdrowie znalazła się m.in. morfologia krwi, glukoza, kreatynina, lipidogram (cholesterol całkowity, LDL, HDL, triglicerydy), TSH (hormon tyreotropowy) i badanie ogólne moczu. Z kolei w zakresie rozszerzonym badań diagnostycznych (warunkowo – w zależności od wieku pacjenta i wyniku przeprowadzonej ankiety) znalazły się takie badania jak ALAT – aminotransferaza alaninowa, ASPAT – aminotransferaza asparaginianowa, GGTP – gammaglutamylotranspeptydaza, PSA całkowity u mężczyzn, anty-HCV i lipoproteina A (wykonywana w ramach programu tylko raz w życiu).