19 września 2024

WZW zabija więcej ludzi niż AIDS (wideo)

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) zabija na świecie 1,4 mln osób rocznie, czyli więcej niż AIDS czy malaria. Samo tylko wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) jest odpowiedzialne za blisko 70 proc. przypadków raka wątroby w Europie.

Ocenia się, że w Polsce ponad 230 tys. osób jest zakażonych HCV (wirus wywołujący WZW C), jednak niewiele z nich zostało zdiagnozowanych. Jak informuje Fundacja Gwiazda Nadziei, aż 81 proc. Polaków znalazło się w sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia wirusem HCV.

– Samo wirusowe zapalenie wątroby nie jest bardzo groźną chorobą, ponieważ przebiega najczęściej bezobjawowo lub z objawami nierozpoznawalnymi przez chorego i często też lekarzy. Natomiast jego konsekwencje są bardzo poważne. Dochodzi do marskości wątroby i powikłań, może również dojść do rozwoju raka wątroby – mówi prof. dr hab. med. Piotr Małkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Światowy Dzień WZW to okazja, by pomyśleć o swoim zdrowiu i skorzystać z możliwości wykonania bezpłatnego badania anty-HCV. Tym bardziej, że dostępne są leki o wysokiej skuteczności. Ich odkrycie było przełomem w medycynie, bo WZW C przestało być chorobą nieuleczalną. W naszym kraju dostępne i refundowane są nowoczesne terapie, które pozwalają wyleczyć WZW C u ponad 90 proc. pacjentów, a w przypadku WZW B – zatrzymać rozwój choroby.

Światowa Organizacja Zdrowia, uznając wirusowe zapalenie wątroby typu B i C za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych XXI wieku, podjęła pracę nad Strategią Wirusowego Zapalenia Wątroby. W czerwcu br. Polska wraz ze 192 państwami poparła dokument, którego głównym założeniem jest eliminacja wirusów HBV i HCV do 2030 roku. (pisaliśmy o tym tutaj)

„Nie daj się zaskoczyć” – to hasło ruszającej kampanii świadomościowej, w której znani aktorzy zachęcają do zrobienia badań w kierunku WZW. Wciąż ogromna większość zakażonych osób dowiaduje się o tym w momencie, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium. – Z wirusowym zapaleniem wątroby jest tak, że można je mieć, ale nic o tym nie wiedzieć – dodaje Artur Barciś, polski aktor zaangażowany w kampanię.

Wypowiedź: Artur Barciś (aktor), Piotr Małkowski (prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego)


Jak walczy się z WZW na świecie, a jak w Polsce? Czy do zakażenia HCV może dojść m.in. podczas wizyty u fryzjera lub kosmetyczki? Na te pytania odpowiadamy tutaj.