21 listopada 2024

X Forum Chirurgów Kręgosłupa

Dolegliwości kręgosłupa to bez wątpienia jedne z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Brak aktywności fizycznej, stres, nadwaga czy siedzący tryb życia sprawiają, że bóle i zwyrodnienia kręgosłupa stają się coraz powszechniejsze. Dyskutowano o tym podczas jubileuszowego X Forum Chirurgów Kręgosłupa, które odbyło się w dniach 4-6 czerwca.

Foto: materiały prasowe

Chirurgia kręgosłupa jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin medycyny, gdzie postęp w ciągu ostatnich 10-15 lat był ogromny. Szczególny rozwój zauważalny jest w technikach stabilizacji kręgosłupa, niewymagających rozległych operacji. Te zabiegi są podstawowym sposobem leczenia schorzeń takich jak: degeneracyjne choroby kręgosłupa (np. dyskopatia), zwężenia kanału kręgowego, przesunięcia, złamania, nowotwory, krzywizny (np. skolioza, kifoza).

– Stosowane w dzisiejszych czasach małoinwazyjne leczenie przezskórne znacznie skraca hospitalizację pacjenta i daje większy komfort leczenia. Postęp chirurgii kręgosłupa pozwala na pionizację pacjenta już w drugiej dobie po operacji – mówi dr n. med. Paweł Jarmużek. Małoinwazyjne metody leczenia przezskórnego nie tylko zwiększają komfort pacjenta, ale skracają też okres rekonwalescencji. Dzięki takiemu rozwiązaniu chory ma szansę na szybszy powrót do aktywności, także w życiu zawodowym oraz krótszy czas rehabilitacji, co znacznie zmniejsza koszty związane z długoterminowym leczeniem.