2 listopada 2024

XX Mistrzostwa Polski Lekarzy i Rodzin Lekarskich

XX Mistrzostwa Polski Lekarzy i Rodzin Lekarskich w szachach odbyły się w pięknym ośrodku turystyczno-wypoczynkowym Kuźnica w Sielpi Wielkiej w woj. świętokrzyskim w dn. 26-29 maja br.

Foto: arch. prywatne

Jest to czas kiedy młode pokolenie lekarzy szachistów spotyka się z pokoleniem lekarzy już doświadczonych.

Dużą pracę i zaangażowanie w organizację Mistrzostw wykazał Leszek Bakalarz, reprezentujący Świętokrzyską IL, oraz Jerzy Pabis ze Śląskiej IL, którzy włączyli się w pracę organizacyjną na długo przed rozpoczęciem rozgrywek.

W ramach Championatu rozegrano turnieje szachów szybkich i błyskawicznych Rapid i Blitz, przeprowadzono konkurs rozwiązywania zadań oraz symultanę. Nad całością gry, zgodnej z przepisami FIDE i PZSzach, czuwał doświadczony arbiter główny Janusz Wieczorek.

W pierwszym dniu rozegrano turniej Blitz w tempie 4’+3” na ruch dla zawodnika. Udział wzięło 14 zawodników reprezentujących 8 izb lekarskich, wśród których najaktywniejszą była Śląska i Świętokrzyska IL. Rozegrano 13 rund systemem kołowym, tj. każdy z każdym. O kolejności miejsc zadecydowało wartościowanie pomocnicze Bergera. Mimo błyskawicznego tempa postawa zawodników była godna uznania, a zgłaszane reklamacje wynikały z błędów tak szybkiej gry.

W indywidualnej rywalizacji zwyciężyli:

  • 1 m-ce: Piotr Wiśniewski, Świętokrzyska IL, 11,5 p.
  • 2 m-ce: Miłosz Lorek, Śląska IL, 11,0 p.
  • 3 m-ce: Michał Jaromin, Beskidzka IL, 10,0 p.
  • 4 m-ce: Andrzej Kozłowski Białostocka IL, 9,5 p.
  • 5 m-ce: Andrzej Kobyłecki, Łódzka IL 8,0 p.
  • 6 m-ce: Jarosław Kwiecień, Śląska IL, 8,0 p.

Mistrzem Polski Lekarzy w Blitzu na rok 2022 został Piotr Wiśniewski.

W kolejnych dniach mistrzostw 28-29 maja rozegrano turniej szachów szybkich, tzw. Rapid. W tym turnieju grę prowadzono w systemie szwajcarskim, w tempie 12’+5” na ruch. Udział wzięło 18 zawodników z 8 izb, a rozegrano 13 rund. Mistrzem Polski Lekarzy w Rapidzie na rok 2022 został Michał Jaromin. Pełna klasyfikacja przedstawia się następująco:

  • 1 m-ce: Michał Jaromin, 10,5 p., Beskidzka IL
  • 2 m-ce: Miłosz Lorek, 10 p., Śląska IL
  • 3 m-ce: Piotr Wiśniewski, 9,5 p., Świętokrzyska IL
  • 4 m-ce: Jarosław Chrebor, 9,5 p., Dolnośląska IL
  • 5 m-ce: Jarosław Kwiecień, 9,5 p. Śląska IL
  • 6 m-ce: Andrzej Kozłowski, 9,0 p., Białostocka IL

Trzech zawodników zdobyło 9,5 p., a o kolejności miejsc zadecydowała punktacja pomocnicza: średni Buchholz, Buchholz i liczba zwycięstw. Przyznano nagrodę dla najstarszego zawodnika Zbigniewa Łukomskiego oraz nagrodę fair play dla Tadeusza Szotko (obaj ze Świętokrzyskiej IL). Jednocześnie była prowadzona punktacja drużynowa, która pozwoliła wyłonić najaktywniejsze i najlepsze izby lekarskie:

  • 1 m-ce: Śląska IL, 25,5 p.
  • 2 m-ce: Świętokrzyska IL, 21,0 p.                                
  • 3 m-ce: Dolnośląska IL, 16,5 p.

Równolegle z rywalizacją w Mistrzostwach Polski Lekarzy rozgrywany był Turniej Rodzin Lekarskich. W grze błyskawicznej nagrodzono Danutę Krupecką-Bakalarz, a w szachach szybkich 1 m-ce zdobył Filip Wiśniewski.

W konkursie rozwiązywania zadań, tzw. Solving, po godzinnych zmaganiach z diagramami, w których wzięło udział 10 zawodników. Zwyciężył Piotr Wiśniewski (16 p.), który już wcześniej dał się poznać z finezji rozwiązywania problemów szachowych, drugie miejsce zdobył Michał Jaromin, a trzecie – Andrzej Kozłowski.

Dla umocnienia więzi w środowisku medycznym zorganizowano ognisko z pieczeniem kiełbasek i dyskusją na tematy nie tylko szachowe, ubogaconą grą na gitarze i wspólnym śpiewaniem. Wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni przez Organizatora do udziału w kolejnych Mistrzostwach Polski.

Jerzy Pabis, Śląska IL, Janusz Wieczorek, Arbiter Główny