Za dużo soli, zbyt wiele chorób
W dniach 10-16 marca obchodziliśmy Światowy Tydzień Walki z Nadmiernym Spożyciem Soli. Polacy spożywają jej o ponad połowę za dużo. Nadmiar soli może doprowadzić do wielu poważnych chorób, w tym powodować osteoporozę i kamicę nerkową, a wśród dzieci także otyłość.
Foto: World Action on Salt & Health
– Sól należy do najważniejszych czynników wywołujących nadciśnienie tętnicze, udary mózgu, zawały serca i raka żołądka. To cichy i podstępny zabójca – alarmuje prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.
Statystyki mówią, że Polak przeciętnie spożywa prawie 11 g soli. To dużo więcej niż na przykład Francuzi, Szwajcarzy, Litwini, Belgowie, Łotysze czy Luksemburczycy, choć z drugiej strony mniej niż Turcy, Węgrzy czy Chorwaci.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dzienne spożycie tej przyprawy nie przekraczało 5 g (2000 mg sodu). Chodzi oczywiście o całkowite spożycie soli – nie tylko tej, którą sami dodajemy do potraw, ale też ukrytej w gotowych produktach spożywczych. Przykładowo: w 100 g sera typu feta jest aż 2,75 g soli, a w 100 g śledzia marynowanego 2,73 g.
Sól jest ponadto obecna m.in. w wędlinach i serach żółtych oraz w wielu produktach wysoko przetworzonych. Obecnie producenci nie zawsze informują, ile soli zawierają ich produkty, ale od 13 grudnia 2016 roku podawanie tej informacji będzie obowiązkowe.
ls
Źródło: IŻŻ