22 listopada 2024

Za nami I Wielkopolska Konferencja Prawa Pacjenta (wideo)

Zderzenie wielu punktów widzenia, merytoryczna dyskusja i cenne konkluzje – to efekty dwudniowej konferencji poświęconej prawom pacjenta organizowanej przez Wielkopolską Izbą Lekarską.

Foto: WIL

Wydarzenie odbyło się w dniach 11-12 stycznia pod patronatem Rzecznika Praw Pacjenta i przy współpracy z Okręgową Radą Adwokacją w Poznaniu. „Gazeta Lekarska” objęła patronatem medialnym to wydarzenie.

Serce konferencji biło w Centrum Konferencyjnym EDU WIL przy ul. Szyperskiej 14 w Poznaniu. Tam zgromadziła się cześć prelegentów i uczestników, jednak zdecydowana większość zdecydowała się na udział online. Dzięki temu wydarzenie mogło zostać przeprowadzone w pełni bezpiecznie, przy jednoczesnym dużym zainteresowaniu m.in. lekarzy, pracowników placówek ochrony zdrowia oraz prawników.

I Wielkopolską Konferencję Prawa Pacjenta prowadzili prezes ORL WIL dr n. med. Artur de Rosier oraz pomysłodawca tego przedsięwzięcia – Marcin Karolewski, przewodniczący Komisji ds. Szpitalnictwa ORL WIL. Otwierając spotkanie przypomnieli, że idea organizacji wspólnych konferencji lekarsko-prawniczych zrodziła się już dwa lata temu, a dyskusja o prawach pacjenta była zaplanowana na pierwszą połowę 2020 r. Plany pokrzyżowała jednak pandemia.

– Dzisiaj możemy spotkać się w internecie, rzeczywistość się zmieniła, natomiast tematyka wydaje się być jeszcze bardziej aktualna. Tematy wielu zaplanowanych wcześniej wykładów pozostały niezmienione, doszła za to cała sesja poświęcona COVID-19 – mówił Marcin Karolewski.

Każdego dnia program dzielony był na trzy sesje tematyczne. W wtorek omówione zostały prawa pacjenta, problem pacjenta małoletniego w systemie oraz zagadnienia związane z dokumentacją medyczną w zderzeniu z prawami pacjenta. W drugiej odsłonie dominowały zagadnienia z obszaru psychiatrii, problematyka roszczeń, a także prawa pacjenta i lekarza w dobie pandemii omówione z trzech perspektyw: lekarza, Rzecznika Praw Pacjenta oraz prawnika.

Uczestnicy wysłuchali łącznie osiemnastu prelekcji. Wykłady dawały początek merytorycznej dyskusji, w czasie której ścierały się spojrzenia medyków, prawników i specjalistów w swojej dziedzinie. – Fenomenalne jest to, że mieliśmy specjalistów z różnych branż. Byli zarówno medycy, jak i prawnicy. Bardzo cieszy liczba pytań, to że toczy się żywa dyskusja z udziałem praktyków, którzy w swoich wykładach potrafili podać przykłady niemalże sprzed kilku dni – zaznacza dr n. med. Artur de Rosier.

Była to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia konferencja poświęcona tej tematyce organizowana przez Wielkopolską Izbę Lekarską. – Na pewno chcemy przynajmniej raz w roku zorganizować konferencję poświęconą prawu medycznemu, w różnych ujęciach, niekoniecznie tylko praw pacjenta. Choć do tego tematu na pewno będziemy wracać – zapewnia Marcin Karolewski.