Zabrze: lekarze odczytają wyniki z tabletu
Szpital Miejski w Zabrzu przejdzie gruntowną informatyzację. Celem przedsięwzięcia jest podniesienie komfortu pacjentów poprzez wprowadzenie nowoczesnych technologii do codziennej działalności placówki. Wartość kontraktu wynosi blisko 3 mln zł brutto.
Foto: Natalia Babińska
Rozwój e-usług w zabrzańskim szpitalu będzie możliwy dzięki kompleksowemu wdrożeniu systemu informatycznego. Projekt obejmie kilkanaście modułów o wyspecjalizowanych funkcjonalnościach, wspierających m.in. ruch chorych, przychodnię, blok operacyjny, laboratorium, pracownie diagnostyczne, oddział rehabilitacji oraz aptekę szpitalną. Dodatkowo system usprawni wymianę informacji pomiędzy częścią medyczną a administracyjną szpitala. Co więcej, dyrekcja otrzyma nowe narzędzie do efektywnego zarządzanie jednostką na podstawie wyników zaawansowanych analiz.
Korzyści dla każdego
Kompleksowy projekt informatyzacji szpitala umożliwi wprowadzenie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Tym samym szpital w Zabrzu będzie gotowy, by w wymaganym przez regulacje prawne terminie, tj. od 2017 roku, udostępniać dokumentację medyczną w postaci elektronicznej (zobacz więcej). Cyfryzacja procesu leczenia to także ułatwienia dla zabrzańskich lekarzy, którzy wyposażeni w tablety będą mogli zlecać badania czy odczytywać wyniki w każdym miejscu placówki. To istotne udogodnienie, ponieważ osiem oddziałów szpitala dysponuje ponad 400 łóżkami.
Śląsk stawia na nowoczesność
Projekt jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Szpital w Zabrzu nie jest jedyną śląską placówką, która postawiła na informatyzację. W lipcu 2014 roku rozpoczęło się wdrożenie e-systemu m.in. w Państwowym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku (zobacz więcej), a także w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie.