2 stycznia 2025

Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów

Amerykańscy badacze przeprowadzili kohortową analizę danych z krajowego rejestru Surveillance, Epidemiology, and End Results w celu określenia wpływu tego czynnika na ryzyko rozwoju nowotworów głowy i szyi.

Fot. pixabay.com

W badaniu opublikowanym na stronie www.nature.com uwzględniono dane z 11 stanów USA dotyczące zachorowalności, poziomu zanieczyszczenia powietrza oraz uzależnienia od tytoniu i alkoholu.

Zależność pomiędzy zachorowalnością na nowotwory a stężeniem cząstek pyłu zawieszonego o wymiarze poniżej 2,5 µ (PM2,5) oceniono przy użyciu liniowego modelu mieszanego, koncentrując się na ogólnej i specyficznej dla danego miejsca zachorowalności na nowotwory głowy i szyi.

Wykazano, że stężenie cząstek PM2,5 jest powiązane ze zwiększoną zachorowalnością przy najwyższym ryzyku obserwowanym pięć lat od narażenia (p<0,001). Negatywny wpływ zanieczyszczenia powietrza obserwowano zarówno bez uwzględnienia okresu ekspozycji, jak i po dwudziestu latach. Nowotwory związane z narażeniem na PM2,5 zlokalizowane były w jamie ustnej i krtani. Zależności takiej nie stwierdzono dla nowotworów wszystkich pięter gardła i zatok obocznych nosa.