18 września 2024

Zdrowie psychiczne traktowane po macoszemu

Reforma organizacji ochrony zdrowia psychicznego przebiega bardzo opornie pomimo środków przeznaczonych na działania szkoleniowo-informacyjne w resortach współpracujących z Ministerstwem Zdrowia – to ocena Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej dotycząca projektu Informacji o realizacji działań wynikających z Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w 2013 roku.

„W szczególności na niższych szczeblach administracji widoczna jest niechęć do angażowania sił i środków (głównie finansowych) na realizację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego” – czytamy w podjętym w ostatni piątek stanowisku Prezydium NRL. Samorząd lekarski zwraca również uwagę na luki w organizacji kształcenia specjalistycznej kadry, która powinna stanowić „bazę dla realizacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego”.

W dalszym ciągu nie ma „mechanizmów motywujących lekarzy do podjęcia specjalizacji w dziedzinie psychiatrii oraz podejmowania pracy w małych ośrodkach”. Reforma studiów medycznych w znacznym stopniu ograniczyła ilość godzin dydaktycznych poświęconych na kształcenie przeddyplomowe, co prawdopodobnie doprowadzi do dalszego spadku zainteresowania specjalizacją z psychiatrii.

Prezydium NRL podziela poglądy zawarte w raporcie Rzecznika Praw Obywatelskich „Ochrona Zdrowia Psychicznego w Polsce” w zakresie zagrożenia realizacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Stąd samorząd lekarski, w ślad za RPO, opowiada się za wprowadzeniem w przyszłości następujących środków zaradczych:

  • powołanie parlamentarnej Komisji Zdrowia Psychicznego, składającej się z członków przedstawicieli wszystkich partii politycznych, czuwających nad wdrażaniem Programu;
  • równoległe powołanie kilkuosobowej, posiadającej kompetencje decyzyjne, centralnej grupy koordynującej proces wdrażania Programu, reprezentowanej przez odpowiednich dyrektorów z resortów zdrowia, pracy i polityki społecznej oraz Narodowego Funduszu Zdrowia;
  • skumulowanie środków finansowych rozproszonych w różnych resortach i uruchomienie przez Ministerstwo Zdrowia (wzorem programów onkologicznych) resortowego programu reformy psychiatrii;
  • wzrost nakładów NFZ na psychiatrię oraz adekwatną wycenę świadczeń;
  • wzrost nakładów na szpitale psychiatryczne przy szpitalach ogólnych;
  • kontraktowanie przez NFZ zespołów leczenia środowiskowego;
  • przeciwdziałanie deficytowi kadr poprzez podniesienie wynagrodzenia nie tylko dla osób specjalizujących się w psychiatrii, ale również innych specjalistów niezbędnych dla systemu ochrony zdrowia psychicznego.