17 września 2024

Zmiany klimatyczne odpowiadają za pandemię?

Wyniki badania, które opublikowano 5 lutego w „Science of the Total Environment”, dostarczają pierwszych dowodów na mechanizm, za sprawą którego zmiany klimatyczne mogły odegrać bezpośrednią rolę w pojawieniu się SARS-CoV-2.

Foto: pixabay.com

Badanie ujawniło, że w ciągu ostatniego stulecia dokonały się duże zmiany w typie roślinności w południowej chińskiej prowincji Junnan oraz w przyległych regionach Mjanmy i Laosu, zmieniając je w tropikalną sawannę i lasy liściaste.

To stworzyło odpowiednie środowisko dla wielu gatunków nietoperzy. Udowodniono, że liczba koronawirusów na danym obszarze jest ściśle związana z liczbą różnych gatunków tych ssaków. Badanie wykazało, że dodatkowe 40 gatunków nietoperzy przeniosło się w minionym stuleciu do południowej chińskiej prowincji Junnan.

Ten „globalny punkt zapalny” to region, w którym – jak wynika z danych genetycznych, mógł powstać SARS-CoV-2. – Zrozumienie, w jaki sposób globalne rozmieszczenie gatunków nietoperzy zmieniło się w wyniku zmiany klimatu, może być ważnym krokiem w rekonstrukcji pochodzenia epidemii COVID-19 – powiedział dr Robert Beyer, badacz z Wydziału Zoologii Uniwersytetu Cambridge.

– Gdy zmiana klimatu zmieniła siedliska, niektóre gatunki opuściły te obszary i przeniosły się na inne, zabierając ze sobą wirusy. To nie tylko przemieściło je, ale najprawdopodobniej umożliwiło także nowe interakcje między zwierzętami i wirusami, powodując powstanie bardziej szkodliwych odmian patogenów – tłumaczy naukowiec.

Światowa populacja nietoperzy jest nosicielem około 3 tys. różnych typów koronawirusa. Większość z nich nie może być transmitowana na ludzi, jednak są wyjątki, w tym trzy, które mogą powodować zgony: MERS-CoV (powodujący bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej, MERS) oraz SARS CoV-1 i CoV-2 (powodujące zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej, SARS).

W regionie, który zidentyfikowano w badaniach jako obszar wzrostu liczby gatunków nietoperzy, żyją również łuskowce, które – jak się sugeruje – były żywicielami pośrednimi SARS-CoV-2. Wirus prawdopodobnie transmitował z nietoperzy na łuskowce, które następnie zostały sprzedane na targu dzikich zwierząt w Wuhan.

Źródło: sciencedaily.com