3 kwietnia 2025

Zmiany na liście refundacyjnej: nowe leki i szczepionki

We wtorek 1 kwietnia weszła w życie nowa lista leków refundowanych, na której znalazło się 29 leków. Siedem z nich jest stosowanych w chorobach rzadkich. Jakie zmiany czekają pacjentów?

Fot. freepik.com

Na kwietniowej liście refundacyjnej znalazła się m.in. terapia pacjentów od drugiego roku życia z mukowiscydozą z co najmniej jedną mutacją w genie – chodzi o leki Kalydeco i Kaftrio. Na najnowszą wersję listy wpisane zostały także leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym, Iporel (klonidyna) i Zofenil (zofenopril), oraz w zaburzeniach rytmu serca Flecainide acetate Holsten (flekainid).

Refundacja szczepionek

Refundacją objęta została także szczepionka Abrysvo przeciwko RSV dla kobiet w ciąży i seniorów od 60. roku życia. Skoro mowa o szczepionkach, trzeba wspomnieć o tej na półpaśca, która od 1 kwietnia refundowana jest w 50 proc. dla pacjentów w wieku 18-65 lat o zwiększonym ryzyku zachorowania. Ministerstwo Zdrowia chce, by docelowo pacjenci mogli zaszczepić się przeciwko półpaścowi w aptekach.

Nowe terapie onkologiczne

Wśród nowych terapii onkologicznych refundacją objęte zostały durwalumab i tremelimumab, które są stosowane w leczeniu pierwszej linii niedrobnokomórkowego raka płuc, alektynib – używany w leczeniu pooperacyjnym raka płuca, abemacyklib – wykorzystywany w terapii pooperacyjnego wczesnego HER-2 ujemnego raka piersi i rukaparyb – potrzebny w leczeniu raka jajnika, jajowodu i otrzewnej.

Od kwietnia refundacją został objęty lek Nucala (mepolizumab) stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z rozpoznaniem zespołu hipereozynofilowego (HES) oraz w leczeniu od szóstego roku życia chorych na eozynofilową ziarniniakowatość (EGPA). Refundowany ma być też lek Kinpeygo (budesonid) w leczeniu dorosłych pacjentów z pierwotną nefropatią.

Zmiany obejmą również programy lekowe. W programie B.25 oznaczającym leczenie pacjentów z mukopolisacharydozą typu II (zespół Huntera) zniesione zostało kryterium wiekowe stosowania idursulfazy. Natomiast w programie B.29, dotyczącym leczenia pacjentów na stwardnienie rozsiane, wraz z początkiem kwietnia ujednolicono kryteria kwalifikacji kladrybiny – podobnie jak dla pozostałych środków stosowanych w pierwszej linii postaci rzutowo-remisyjnej stwardnienia rozsianego (RRMS).