22 października 2024

Zmiany w Polskim Towarzystwie Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi

Prof. dr. hab. n. med. Janusz Klatka, lekarz kierujący Klinicznym Oddziałem Otorynolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie, został wybrany nowym prezesem elektem Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi.

Fot. arch. prywatne

Wyboru dokonano 25 września 2024 r. na walnym zgromadzeniu, który odbył się w czasie 51. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi w Białymstoku.

Jak podkreślił nowy prezes elekt, jest to zaszczyt, ale też duże wyzwanie organizacyjne. Dodał, że podstawowym zadaniem jako prezesa elekta Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi będzie organizacja ważnego, dużego – na ponad 1000 uczestników – Zjazdu, który odbędzie się za dwa lata w Lublinie.

– Na Zjeździe, który zorganizujemy w Lublinie, zamierzam szczególnie zaakcentować znakomity dorobek naszej Kliniki zarówno naukowy, jak i kliniczny. Niezwykle ważne jest podkreślenie postępu w diagnostyce i leczeniu nowotworów głowy i szyi. Pacjenci, którzy kiedyś byli kierowani do leczenia paliatywnego, dziś w dużej części mają szansę na przeżycie a to głównie w związku z operacjami z zastosowaniem płatów z mikrozespoleniem naczyniowym. Operacje takie wykonywane są regularnie od kilkunastu lat w naszej Klinice – mówi prof. dr hab. n. med. Janusz Klatka.

– Jako prezes elekt będę uczestniczył w pracach Zarządu Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi, które dotyczą rozwiazywania problemów naszego Towarzystwa w zakresie szkolenia podyplomowego czy działalności wydawniczej naszych czasopism, takich jak „Otorynolaryngologia Polska” czy „Przegląd Laryngologiczny”. W tym zakresie współpracuję zresztą od wielu lat z Konsultantem Krajowym w dziedzinie otolaryngologii – dodaje.

Prof. dr hab. n. med. Janusz Klatka jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Lublinie (obecnie Uniwersytet Medyczny w Lublinie). W 1985 r. ukończył studia doktoranckie w Klinice Otolaryngologii Akademii Medycznej w Lublinie. Jest specjalistą z otolaryngologii. Od 1987 r. jest zatrudniony na etacie naukowo-dydaktycznym w Klinice Otolaryngologii Akademii Medycznej w Lublinie. W 1988 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych. W 2002 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk medycznych. W październiku 2008 r. został mianowany na stanowisko profesora Uniwersytetu Medycznego.

Odbył staż w Klinice Otolaryngologii w Antwerpii (1994 r.), w Klinice Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Uniwersytetu Tufts oraz w szpitalach Good Samaritan Medical Center i Sturdy Memorial Hospital w Bostonie (1998 r.), kurs operacji usznych w Klinice Otolaryngologii – Chirurgii Głowy i Szyi w Würzburgu (2001 r.), kurs dotyczący diagnostyki i leczenia zawrotów głowy (Maastricht 2002), kurs zaopatrywania złamań w obrębie twarzoczaszki (Tallinn 2008 r., Valletta 2012 r.).

Zajmuje się leczeniem operacyjnym stanów zapalnych oraz nowotworów w obrębie nosa, zatok obocznych nosa, jamy ustnej, gardła, ślinianek, krtani i uszu, chirurgicznym leczeniem rozległych urazów twarzoczaszki. Jest autorem ponad 200 pozycji literaturowych. Prace te były prezentowane na licznych krajowych i międzynarodowych zjazdach naukowych. Prowadzi wykłady i zajęcia ze studentami Wydziału Lekarskiego i Oddziału Stomatologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jest członkiem licznych polskich i zagranicznych towarzystw naukowych. Był członkiem Senatu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Od października 2010 r. pełni funkcję kierownika Katedry i Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz lekarza kierującego Klinicznym Oddziałem Otorynolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie. W lutym 2011 r. z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polski otrzymał tytuł profesora. Od października 2011 r. roku pełni funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie otolaryngologii.

Dr n. med. Marek Derkacz