6 grudnia 2024

Zmutowany wirus polio w ściekach. I co teraz?

W próbce ścieków komunalnych pobranej w Warszawie wykryto zmutowanego wirusa polio, który może być niebezpieczny dla osób niezaszczepionych – poinformował Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski.

Fot. Mariusz Tomczak/Gazeta Lekarska

Zdaniem Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) jest to „sytuacja alertowa”, której należy się bacznie przyglądać. – Nie znaczy to, że mamy zachorowania wśród ludzi. Mówimy tylko o tym, że pojawił się zmutowany wirus, który może być niebezpieczny dla osób niezaszczepionych – powiedział Paweł Grzesiowski w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej.

Państwowa Inspekcja Sanitarna (PIS) zdecydowała o poszerzeniu badań ścieków w Warszawie. Wzmożono nadzór nad występowaniem ostrych porażeń wiotkich u dzieci do 15. roku życia, zaktualizowano stany magazynowe szczepionek przeciwko poliomyelitis, oszacowano grupę dzieci niezaszczepionych przeciwko polio na terenie Warszawy. Ponadto informacja o konieczności uzupełnienia szczepienia przeciwko polio została skierowana do podmiotów leczniczych. GIS przekazał, że do akcji informacyjnej o potrzebie uzupełnienia szczepień włączyły się szkoły.

W Polsce dwa ostatnie zachorowania wywołane tzw. dzikim wirusem poliomyelitis odnotowano w roku 1982 i 1984. Ze względu na występowanie przypadków tej choroby w Azji i Afryce prowadzony jest ciągły nadzór nad przypadkami porażeń wiotkich oraz badania ścieków komunalnych.

W związku z wynikami badań próbek ścieków w Warszawie wspólny komunikat opublikowali: GIS, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych i krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii. Przypomniano w nim, że nie istnieją skuteczne leki przeciw wirusowi poliomyelitis, leczenie jest wyłącznie objawowe, a w celu niedopuszczenia do rozprzestrzeniania się wirusa należy zapewnić co najmniej 95 proc. poziom zaszczepienia dzieci i młodzieży. Eksperci oceniają, że w 2023 roku stan zaszczepienia dzieci w trzecim roku życia wynosił w Polsce 86 proc.

W Polsce szczepienia przeciwko poliomyelitis są obowiązkowe. Wykonuje się je w 3-4 i 5-6 miesiącach życia, a uzupełniająco w 16-18. miesiącu życia. Dawka przypominająca przypada w 6. roku życia. „Apelujemy do personelu medycznego oraz rodziców i opiekunów dzieci, które nie zostały zaszczepione lub nie ukończyły pełnego cyklu szczepień przeciw poliomyelitis, o uzupełnienie brakujących szczepień” – podkreślono w komunikacie.

Źródło: naukawpolsce.pl