21 listopada 2024

Promieniowanie RTG: fakty i ich interpretacja

Jaką dawkę promieniowania rentgenowskiego przyjmę podczas wykonywania pantomogramu? Pacjent otrzymuje dawkę 10 mikrosiwertów (10 µSv)! Jak niewielka jest to dawka, łatwo można sobie to wyobrazić, wiedząc, że identyczną otrzymujemy w ciągu jednej godziny lotu samolotem lub trzech dni życia z natury i kosmosu jako „promieniowanie tła”.

Foto: Marta Jakubiak

Każdy lecący otrzymuje 10 µSv podczas jednej godziny lotu. Dlaczego zatem nikomu nie zakłada się fartucha ołowianego ani nie pyta: czy Pani jest w ciąży? Nie wymaga się co roku odnawialnego zaświadczenia od kominiarza o sprawnej wentylacji w pomieszczeniu!

Skoro dawka promieniowania w wysokości 0,25 S = 250 000 µSv nie daje wykrywalnych skutków klinicznych, to jak można mówić o szkodliwości promieniowania przy dawkach 2-10 mikrosiwertów, tj. 100 000 razy mniejszych (wg „Skutki napromieniowania ciała ludzkiego zależności od wielkości pochłoniętej energii” z tabeli „Skutki napromieniowania”)?

Jeśli porównamy 3-milimetrowy opad deszczu z falą zatapiającą 300-metrową wieżę Eiffla, to jest ta skala! Skala absurdu w „ochronie radiologicznej” w gabinecie dentystycznym w Polsce! Naturalne tło promieniotwórcze w Polsce powoduje przyjęcie 2000-3000 µSv rocznie. Źródłem jest tak zwane promieniowanie tła, czyli promieniowanie, które dochodzi do nas z przestrzeni kosmicznej i wnętrza ziemi.

Mówiąc prościej, co trzy dni otrzymujemy dawkę promieniowania tła równorzędną wykonaniu jednego pantomogramu. Dawki „terapeutyczne” przy napromieniowaniu nowotworów są nawet milion razy większe. Ale tych my, na naszych aparatach RTG w gabinecie dentystycznym, nie stosujemy i dlatego nie jesteśmy żadną pracownią rentgenowską, jak to od lat wmawiają nam różni ludzie!

Lek. dent. Marcin Tatrzański