22 listopada 2024

Nowa książka o protetyce stomatologicznej

W III kwartale 2014 r. ukazała się nakładem wydawnictwa Elsevier kolejna książka prof. dr hab. n. med. Stanisława W. Majewskiego „Współczesna protetyka stomatologiczna. Podstawy teoretyczne i praktyka kliniczna”.

Foto: Marta Jakubiak

Celowo napisałam „książka”, a nie „podręcznik”. Podręcznik kojarzy się z suchą wiedzą usilnie „wkuwaną” latami na potrzeby zdania egzaminu.

Podręcznik prof. S. Majewskiego, choć ma cel edukacyjny, napisany został lekkim językiem, podobnie jak dobra proza, w którą czytelnik zagłębia się z przyjemnością. Można odnieść wrażenie, że pozwala on w niezauważalny sposób przenieść się do świata naukowego, a nabywanie wiedzy jest aktem samoczynnym, połączonym z czystą przyjemnością.

Ta nowość wydawnicza jest kierowana do studentów kierunków lekarsko-dentystycznych, ale także do lekarzy dentystów praktyków, a wydaje mi się, że dla świata lekarskiego ma ona ogromne walory poznawcze. Podejście holistyczne do głównego problemu, jakim jest leczenie protetyczne, wyróżnia ten podręcznik spośród innych tego rodzaju.

Dodatkowo barwna szata graficzna, utrzymana w nowoczesnej konwencji, pozwala na łatwiejsze zapamiętywanie i zachęca do dalszej analizy podręcznika. Rozważania protetyczne są wielotematyczne, a każdy z tematów opracowany dogłębnie i zrozumiale dla czytelnika.

Podręcznik podzielony jest na cztery części. Pierwsza zawiera najistotniejszą bazę teoretyczną współczesnej protetyki stomatologicznej. Druga i trzecia zawiera zagadnienia kliniczne, szeroko omówione z uwzględnieniem przypadków prostych, jak i diagnostycznie, i terapeutycznie trudnych, wymagających leczenia kompleksowego obejmującego różne jednostki chorobowe pacjenta, w tym jego stan emocjonalny.

Czwarta cześć dotyczy tematyki wykonawstwa laboratoryjnego, jako integralnej części postępowania klinicznego. Podręcznik powstał na bazie wieloletnich doświadczeń klinicznych i zawodowych autora, stanowi niejako podsumowanie pracy klinicysty, naukowca i dydaktyka. Zachęcam do lektury.

Agnieszka Ruchała-Tyszler

Źródło: „Gazeta Lekarska” nr 2/2015


Jesteś lekarzem dentystą? Studiujesz na kierunku lekarsko-dentystycznym? Interesuje cię stomatologia? Sprawdź, co na ten temat ostatnio opublikowaliśmy na naszym portalu (zobacz więcej).