15 października 2024

183 szpitale stosują OKK. Dlaczego?

Kolejne trzy szpitale zadeklarowały stosowanie Okołooperacyjnej Karty Kontrolnej (OKK) – informuje Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. W całej Polsce kartę wykorzystują 183 placówki medyczne. Jej stosowanie w oddziałach i jednostkach zabiegowych popierają m.in. Ministerstwo Zdrowia, Towarzystwo Promocji Jakości Opieki Zdrowotnej w Polsce, Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Towarzystwo Chirurgów Polskich.

Nowe jednostki, które będą z niej korzystać, to: Powiatowe Centrum Zdrowia sp. z o.o. w Opolu Lubelskim, SP ZOZ Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku i Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny w Warszawie.

Okołooperacyjna Karta Kontrolna to polska adaptacja Surgical Safety Checklist, opracowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Ma ona pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa zabiegów chirurgicznych. Dane publikowane przez WHO wskazują, że stosowanie karty w znaczącym stopniu zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań pooperacyjnych oraz ryzyko śmierci.

Oprócz podstawowego wzoru OKK jest też dostępna w sześciu innych wersjach, dostosowanych do następujących zabiegowych dziedzin medycyny: ortopedii, neurochirurgii, kardiochirurgii, ginekologii i położnictwa, chirurgii dziecięcej oraz okulistyki. Dokumenty można pobrać ze strony internetowej Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

ls