11 grudnia 2024

20-lecie Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego

W dniach 21-24 września 2016 roku Olsztyn gościł wielu znakomitych gości z całej Polski i zagranicy podczas 19. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego. W tym roku towarzystwo świętuje Jubileusz 20-lecia powstania i obchody tej rocznicy odbyły się 21 września w godzinach wieczornych podczas gali otwarcia zjazdu w Filharmonii Olsztyńskiej.

Na obchody jubileuszu PTO przybyli byli prezesi i obecna szefowa Towarzystwa, profesorowie z ośrodków uniwersyteckich, konsultanci krajowi ds. ortodoncji (obecna i jej poprzedniczki), prezydent ERO-FDI, wiceprezes NRL i przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL, prezes WMIL. Przy udziale zaproszonych władz województwa warmińsko-mazurskiego, przedstawicieli władz miasta Olsztyna oraz Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej, uczestnicy zjazdu i zaproszeni wykładowcy obejrzeli prezentację „Krótka historia PTO” (jest dostępna na profilu PTO na Facebooku).

Z okazji 20. rocznicy zostały wręczone nagrody jubileuszowe. Nagrodę specjalną, statuetkę z liczbą Φ „Fi”, otrzymała inicjatorka i współzałożycielka towarzystwa – prof. zw. dr hab. n. med. Anna Komorowska. Natomiast wśród pozostałych, 12 nagrodzonych osób, znaleźli się najaktywniejsi członkowie PTO na przestrzeni 20 lat. Zostali oni uhonorowani złotymi, srebrnymi i brązowymi broszami „Spirala Fi”, wykonanymi specjalnie na tę okazję w pracowni rzeźbiarza Jerzego Stankiewicza z Kętrzyna.

Zjazd odbywał się w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zgromadził około 420 uczestników – lekarzy dentystów i specjalistów ortodontów, 14 wykładowców z Polski, USA, Włoch, Litwy i Szwajcarii oraz 135 osób z ponad 30 firm.

Tematem przewodnim obrad było „Leczenie interdyscyplinarne – czego lekarz ortodonta może oczekiwać od lekarzy innych specjalności?”. Poruszano więc tematy oprócz ortodoncji z zakresu protetyki, periodontologii, laryngologii, chorób stawu skroniowo-żuchwowego, chirurgii szczękowo-twarzowej oraz psychologii i komunikacji zespołowej. Na zjazd nadesłano również ponad 30 prac naukowych ze wszystkich ośrodków akademickich w formie plakatów i prezentacji ustnych, z czego 8 prac zostało wyróżnionych nagrodą dla młodych naukowców „Wiatr w żagle”.

Obradom towarzyszyła doskonała atmosfera oraz imprezy towarzyskie. Galę Dinner zamieniono na Galę Szanty, gdzie bawiono się wspólnie w klimacie żeglarskim. Podczas tego wieczoru odbył się pokaz mody medycznej, gdzie w roli modeli wystąpiły VIP-y PTO i zjazdu. Zjazd stał się już legendą i został oceniony jako jeden z najlepszych w historii 20-lecia PTO.